Answer:
$400
Explanation:
From the question, there is a butterfly spread when a trader buys 100 options with strike prices $60 and $70 and sells 200 options with strike price $65.
The maximum gain is the point where both the stock price and the middle strike price are equal, i.e. equal to $65. At that point, the options payoffs are respectively $500, 0, and 0. By implication, the total payoff is $500.
The set up cost of the butterfly spread can be calculated as follows:
Setup cost = ($11×100) + ($18×100) – ($14×200)
= 1,100 + 1,800 – 2,800
Setup cost = $100
Net gain = Options payoffs – Setup cost = $500 - $100 = $400
Therefore, the maximum net gain (after the cost of the options is taken into account) is $400.
Answer:
The correct answer is letter "B": joint venture.
Explanation:
Two or more companies in a traditional joint venture plan to commit capital and resources to a specific project. Developers, manufacturers, and service providers typically agree to form a joint venture. If successful, those parties divide the income based on the value of their respective joint venture contributions.
Answer:
When Home Depot stores entered the Canadian market, there were already stores providing similar services and products. It employed Competitive effect To get people to try Home Depot by deliberately selling merchandise below the price that the Canadians did.
Explanation:
The competitive effect is the concept that allows a certain individual or organization to become attractive to customers under a scenario of pre-established markets by reducing its cost or prices making the organization competent in the market by driving the rest of the organizations in the industry compete with their costs or prices.
Answer: 1 year
Explanation: According to the Defence Federal Acquisition Regulation under 237.106, personal service contracts that apply to consulting or expert services will be limited to one year. However this will only apply to duties that are temporary (limited to 1 year, or 12 months), or non cumulative days (needs to be 130 days or more that are broken up within a year). During this time the officer contracting the service will enter into a contract, make an order, or exercise options for various services that do not exceed 1 year.
Answer:
a. 41.6 million
b. 42.28 million
Explanation:
A) GIven
forecast in june = Sjune = 42 million
Checks recived in june = Xjune = 40 million
Smoothing constant = a = 0.2
So for july
Sjuly = a*Xjune + (1-a)*Sjune
=0.2*40 + (1-0.2)*42 million
=8+33.6 = 41.6 million
B) forecast in july = Sjuly = 41.6 million
Checks recived in july = Xjuly = 45 million
Smoothing constant = a = 0.2
So for August
Saugust = a*Xjuly + (1-a)*Sjuly
=0.2*45 + (1-0.2)*41.6 million
=9+33.28 = 42.28 million
<em>Note: This uses an exponential smoothing to forecast the results, but from the number of checks recived we see that it increases linearly. So we need a linear forecasting method .</em>