Answer:
a) 251.31 m/s and 55.29 m/s
b) The mass flow rate is 0.0396 kg/s
c) The rate of entropy production is 0.0144 kW/K
Explanation:
a) The steady state is:
mi = mo

The energy balance is:

Vi = 0.22 * 251.31 = 55.29 m/s
b) The mass flow rate is:

c) The entropy produced is equal to:

Answer:
Velocity components


For Acceleration components;



Explanation:
We are given:


We first need to find the radial position r of washer in x-y plane.
Therefore

r = 500 mm
To find length along direction OA we have:

Therefore, the radial and vertical components of velocity will be given as:


Where Q is the angle between OA and vector r.
Therefore,


• 
• 
The radial and vertical components of acceleration will be:


Therefore we have:
• 
• 
• 
Note : image is missing, so I attached it
Answer:
please give me brainlist and follow
Explanation:
Example of an irreverseble isothermal process is mixing of two fluids on the same temperature - it requires a lot of energy to unmix Jack and coke. ... Example of an reversible process with changing temperature is isentropic expansion.
Answer:
25 -
mm
Explanation:
Given data
steel tube : outer diameter = 50-mm
power transmitted = 100 KW
frequency(f) = 34 Hz
shearing stress ≤ 60 MPa
Determine tube thickness
firstly we calculate the ; power, angular velocity and torque of the tube
power = T(torque) * w (angular velocity)
angular velocity ( w ) = 2
f = 2 *
* 34 = 213.71
Torque (T) = power / angular velocity = 100000 / 213.71 = 467.92 N.m/s
next we calculate the inner diameter using the relation
= 467.92 / (60 * 10^6) = 7.8 * 10^-6 m^3
also
c2 = (50/2) = 25 mm
=
= ![\frac{\pi }{0.050} [ ( 0.025^{4} - c^{4} _{1} ) ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5Cpi%20%7D%7B0.050%7D%20%5B%20%28%200.025%5E%7B4%7D%20-%20c%5E%7B4%7D%20_%7B1%7D%20%20%29%20%5D)
therefore; 0.025^4 -
= 0.050 /
(7.8 *10^-6)
= 39.06 * 10 ^-8 - ( 1.59*10^-2 * 7.8*10^-6)
39.06 * 10^-8 - 12.402 * 10^-8 =26.66 *10^-8
=
THE TUBE THICKNESS
= 25 -
mm