Given that there is 48 liters of gasoline to be burned and that 45 kJ of energy is released per gram of gasoline burned, the amount of energy that the gasoline fuel produces can then be calculated, First, we convert 48 liters of gasoline to units of mass (grams) in order to use the given conversion of 45 kJ per gram of gasoline. To do this, we use the density of gasoline which is 0.77 g/mL. The following expression is then used:
48 L gasoline x 1000 mL/L x 0.77 g/mL x 45 kJ/g gasoline = 1663200 kJ
<span>The amount of energy produced by burning 48 L of gasoline was then determined to be 1663200 kJ. </span>
Answer:
c
Explanation:
1 calorie = 4.184J/g×°C
This also happens to be the specific heat capacity of water, which is the amount of energy it takes to raise the temperature of 1mL of water by 1°C
The most important question for the students to answer is what the discovery did to society. Did it change society in any way or better something?
0.208 is the specific heat capacity of the metal.
Explanation:
Given:
mass (m) = 63.5 grams 0R 0.0635 kg
Heat absorbed (q) = 355 Joules
Δ T (change in temperature) = 4.56 degrees or 273.15+4.56 = 268.59 K
cp (specific heat capacity) = ?
the formula used for heat absorbed and to calculate specific heat capacity of a substance will be calculated by using the equation:
q = mc Δ T
c = 
c = 
= 0.208 J/gm K
specific heat capacity of 0.208 J/gm K
The specific heat capacity is defined as the heat required to raise the temperature of a substance which is 1 gram. The temperature is in Kelvin and energy required is in joules.
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, we are asked to compute the by mass percent representing the toxicity of ethylene glycol in the body mass. In such a way, since the by mass percent is computed with the shown below formula:
We can use the given masses to obtain:
Best regards.