A meter is 100 cm. A ball of string has 10m of string, and you multiply 10m by 100cm, you get 1,000cm. Then you multiply 40cm by 2, and you get 80cm, or two lengths of string. Then you multiply 35, which is half of 70, by 80, and that is 2,800 cm.
2,800÷40cm=70
And 100cm=1m.
The teacher will therefore need 28 balls of string.
Answer: 28.08%
Step-by-step explanation: To find the percent increase, we divide the amount of change by the original number.
The amount of change is the difference between the two numbers which in this case is 561,000 - 438,000 and the original number is 438,000.
561,000 - 438,000 is 123,000 so we are left with 123,000 divided by 438,000 which is 0<em>.</em>2808. Finally, since our problem is asking us for a percent, we write 0<em>.</em>2808 as a percent by moving the decimal point two places to the right to get 28.08%.
So when the population changes from 438,000 to 561,000, it has increased by 28.08%.
8x +7y = 39 multiply everything by 2
2(8x +7y = 39)
16x +14y = 78
+4x - 14y= -68
-------------------------
20x = 10
20x /20 = 10/20
x = 1/2
Plug x into first formula
8 x + 7y =39
8(1/2) 7y=39
4+ 7y =39
4-4+7y =39-4
7y =35
7y/7 = 35/7
y = 5
(1/2, 5)
Answer:
ракеп
Step-by-step explanation:
рома баи қшашунон
Confidence interval of a population proportion is given by p^ + or - sqrt(p^(1 - p^)/n); where p^ = 450/600 = 0.75 and n = 600
99.7% convidence interval = 0.75 + or - 2.96 x sqrt(0.75(1 - 0.75)/600) = 0.75 + or - 2.96 x sqrt(0.75(0.25)/600) = 0.75 + or - 2.96 x 0.0177 = 0.75 + or - 0.0524 = 0.697 to 0.803 = 69.7% to 80.3%