Answer:
See below in bold.
Step-by-step explanation:
a. The y coordinate will be (0, 25,350) as $25,350 is the value of the new car at year 0.
The x coordinate will be when the car is worth zero dollars and this is at the point (13, 0).
b. The slope = -25,350 / 13 = -1950.
c. The equation is y = -1950x + 25350.
d. To draw the graph just join the above 2 points.
10% of $560 is $56
So 5% is $28
1% of $560 is $5.60
So now half $5.60 is $2.80
$2.80 is 0.05%
Now add
$28 + $2.80 = $30.80
Total is $30.80
You're just moving 6 up a decimal place each time, so the next 2 numbers in the sequence should be 60 and 600.
Answer:
Carbon-14 loses around 10% ( 0.1 in decimal form) of its mass, after one millennium.
Then if we start with a mass A of Carbon-14, after one millennium we will have a mass equal to:
A - A*0.1 = A*(0.9)
After another millennium, we will have a mass equal to:
A*(0.9) - A*(0.9)*0.1 = A*(0.9)^2
And so on, this is an exponential decay.
We already can see the pattern here, after x millenniums, the mass of carbon-14 will be:
M(x) = A*(0.9)^x
Now, in this problem we have 600 grams of carbon-14, then the equation for the mass will be:
y = M(x) = 600g*(0.9)^x
And the graph of this equation is shown below.
Add up all sides lengths:
s+6 + s+6 + s + s + 2s = 102
solve for s:
6s + 12 = 102
6s = 90
s= 15
The lengths of sides are as follows:
15, 21, 21, 15, 30 inches
I hope that
helps!