Answer:
a) 66%
b) 89%
c) 66%
d) 11%
e) 40%
Step-by-step explanation:
a) From the standard normal distribution table:
P(z ≤ 0.42) = 0.6628 ≅ 66%
b) From the standard normal distribution table:
P(z ≥ -1.25) = 1 - P(z < -1.25) = 1 - 0.1056 = 0.8944 ≈ 89%
c) From the standard normal distribution table:
P(-0.78 ≤ z ≤ 1.16) = P(z < 1.16) - P(z < -0.78) = 0.8770 - 0.2177 = 0.6593 ≈ 66%
d) Given that:
mean (μ) = 120000 hours and standard deviation (σ) = 2000 hours.
The z score is given by the equation:

For 14500 hours, the z score is:

P(X ≥ 14500) = P(z ≥ 1.25) = 1 - P(z < 1.25) = 1 - 0.8944 = 0.1056 ≈ 11%
e) Given that:
mean (μ) = 3.5 years and standard deviation (σ) = 0.75 years.
The z score is given by the equation:

For 2.25 years, the z score is:

For 3.25 years, the z score is:

P(2.25 < X < 3.25) = P(-1.67 < z < -0.13) = P(z < -0.13) - P(z < -1.67) = 0.4483 - 0.0475 = 0.4008 ≈ 40%