Answer:
The correct option is;
H. 32·π
Step-by-step explanation:
The given information are;
The time duration for one complete revolution = 75 seconds
The distance from the center of the carousel where Levi sits = 4 feet
The time length of a carousel ride = 5 minutes
Therefore, the number of complete revolutions, n, in a carousel ride of 5 minutes is given by n = (The time length of a carousel ride)/(The time duration for one complete revolution)
n = (5 minutes)/(75 seconds) = (5×60 seconds/minute)/(75 seconds)
n = (300 s)/(75 s) = 4
The number of complete revolutions - 4
The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 ×circumference of circle of Levi's motion
∴ The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 × 2 × π × 4 = 32·π.
Basically its just saying that How many people will move to the next round
F(t)=5t+10, 5 dollars for each our plus 10 dollar initial fee
52. Rahzel wants to determine how much gasoline they had every month
=> He used 78 1/3 gallons of gas monthly
=> his wife used 41 3/8 gallons of gas last month
How much is to total of gas that they both used.
First let’s convert this fraction to decimal
=> 78 1/3 = 78.33
=> 41 3/8 = 41.38
Now, let’s start adding.
=> 78.33 + 41.38 = 119.71 this is already rounded to the nearest hundredths.
The greatest counting number that divides 17, 25 and 41 and leaves the same remainder in each case is 8