Answer:
P = 20.1697 atm
Explanation:
In this case we need to use the ideal gas equation which is:
PV = nRT (1)
Where:
P: Pressure (atm)
V: Volume (L)
n: moles
R: universal gas constant (=0.082 L atm / K mol)
T: Temperature
From here, we can solve for pressure:
P = nRT/V (2)
According to the given data, we have the temperature (T = 20 °C, transformed in Kelvin is 293 K), the moles (n = 125 moles), and we just need the volume. But the volume can be calculated using the data of the cylinder dimensions.
The volume for any cylinder would be:
V = πr²h (3)
Replacing the data here, we can solve for the volume:
V = π * (17)² * 164
V = 148,898.93 cm³
This volume converted in Liters would be:
V = 148,898.93 mL * 1 L / 1000 mL
V = 148.899 L
Now we can solve for pressure:
P = 125 * 0.082 * 293 / 148.899
<h2>
P = 20.1697 atm</h2>
Here we have to get the correct statements among the given, applicable for Diels-Alder reaction.
The true statements in case Diels-Alder reaction are-
1. An excess of Maleic anhydride is used.
2. The I.R. of the products are indistinguishable.
The Diels-Alder reaction is the most is the most important cyclo-addition reaction in organic chemistry. These are addition reactions in which ring systems are formed without eliminating any compounds.
There remains one diene and one dienophile. The reaction is reversible in nature and requires elevated temperature to obtain its transition state. The reaction rate become faster in certain condition like using of polar solvents.
Among the given statements the following statements are true-
1. An excess of maleic anhydride (the most effective di-enophile) is used to process the reaction in forward direction.
2. The products obtain in this reaction are stereoisomers thus are indistinguishable by infrared spectroscopy (IR).
The statements which are not true for the Diels-Alder reaction:
3. The re-crystallization of the products by any polar solvent like methanol is not feasible as it will cause the retro reaction due to stability of the transition state in polar solvent.
4. Cleaning of glassware are compulsory for any reaction it is not specifically true for Diels-Alder reaction.
5. The reaction occurs at elevated temperature thus flame is required.
Answer:
The plane with aluminium can lift more mass of passangers than the plane of steel.
Explanation:
The total mass the airplane canc lift is:

For aluminium:


and
![V_{fuselage}=\frac{\pi *L}{4}*[D^2-(D-e)^2]](https://tex.z-dn.net/?f=V_%7Bfuselage%7D%3D%5Cfrac%7B%5Cpi%20%2AL%7D%7B4%7D%2A%5BD%5E2-%28D-e%29%5E2%5D)
where:
- L is lenght
- D is diameter
- e is thickness
![m_{tot}=\delta _{Al}*\frac{\pi *L}{4}*[D^2-(D-e)^2]+m_{pas-Al}](https://tex.z-dn.net/?f=m_%7Btot%7D%3D%5Cdelta%20_%7BAl%7D%2A%5Cfrac%7B%5Cpi%20%2AL%7D%7B4%7D%2A%5BD%5E2-%28D-e%29%5E2%5D%2Bm_%7Bpas-Al%7D)
For steel (same procedure):
![m_{tot}=\delta _{Steel}*\frac{\pi *L}{4}*[D^2-(D-e)^2]+m_{pas-Steel](https://tex.z-dn.net/?f=m_%7Btot%7D%3D%5Cdelta%20_%7BSteel%7D%2A%5Cfrac%7B%5Cpi%20%2AL%7D%7B4%7D%2A%5BD%5E2-%28D-e%29%5E2%5D%2Bm_%7Bpas-Steel)
Knowing that the total mass the airplane can lift is constant and that aluminum has a lower density than the steel, we can afirm that the plane with aluminium can lift more mass of passangers.
Also you can estimate an average weight of passanger to estimate a number of passangers it can lift.
Answer is: empirical formula of the product is Br₂O₅.
Chemical reaction: x/2Br₂ + y/3O₃ → BrₓOy.
m(Br₂) = 1,250 g.
m(BrₓOy) = 1,876 g.
n(Br₂) = m(Br₂) ÷ M(Br₂).
n(Br₂) = 1,25 g ÷ 159,81 g/mol.
n(Br₂) = 0,0078 mol.
n(Br) = 2 · 0,0078 mol = 0,0156 mol.
m(O₃) = 1,876 g - 1,25 g = 0,626 g.
n(O₃) = 0,626 g ÷ 48 g/mol = 0,013 mol.
n(O) = 0,039 · 3 = 0,039 mol
n(Br) : n(O) = 0,0156 mol : 0,039 mol.
n(Br) : n(O) = 1 : 2,5.
<span>The angle is less than that of a tetrahedral shape because of the lone pairs from oxygen. Using VESPR theory would show that the lone pairs from oxygen would interfere with the electron shells of the two hydrogen molecules.</span>