Let x be the number of hours of nagging groceries spent by Ethan. With this representation, the number of hours for moving lawns will be x + 10. The equation that would let us solve this item is,
6x + 7.50(x + 10) = 129
The value of x from the equation is 4. Thus, the number of hours spent for moving lawns is 14 hours.
Answer:
Answer D is correct
Step-by-step explanation:
1: (1, 1.25) (2, 2)
So you have your first problem, your first number is x1 while your next number in the first set of parenthesis is y1. Your next set of parenthesis will be x2 and y2 like this:
x1 y1 x2 y2
(1, 1.25) (2, 2)
Then you set up a equation like this!
x2-x1
-------Divided
y2-y1
so we now plug in the numbers and get this
2-1.25 = 0.75
--------- ---- or 0.75 BUT not 1.25 like we need!
2-1 = 1
Well you didn't post the expressions but let X be the amount of money for first place. This means X-50 would be the amount of second place because <span>each subsequent place after 1st wins $50 less than the previous place. Thirds, would be X-50-50 or X-100
Thus the total amount of money would be all of the values combined which is X+X-50+X-100=3X-150
</span>
Answer:
He determined pounds per dollar by dividing 10 by 25 but wrote the unit rate as a dollar value.
Step-by-step explanation:
Given



Required
Determine Ming's error
Ming's error is from here

He calculated the unit rate as pound per dollar.
So, after calculating the unit rate, the unit should be:

But instead, he solved as:

<em>Hence, (a) is correct</em>
I don't understand what you mean by 300 and 70, unless you meant 300/70 (in that case it would be 30/7).
5/10 would be 1/5
8/100 would be 2/25.