answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Valentin [98]
1 year ago
10

Write the equation of the line that passes through the points (7, —4) and (—1 , 3) , first in point -slope form , and then slope

- intercept form
Mathematics
1 answer:
ipn [44]1 year ago
5 0

Answer:

The slope of the line is -7/8

The point slope-form is y+4=(-7/8)(x-7)

The slope-intercept form is y=(-7/8)x+(17/8)

Step-by-step explanation:

You have to find the slope first using m=y2-y1 divided by x2-x1. After you found the slope of the line, you use one of the points to plug it into the point-slope form which is y-y1=m(x-x1). After you have done that, you would have convert this equation into slope-intercept form which is y=mx + b. In order to convert it, you have to multiply m with x and x1. Then you would have to get rid of y1 by doing the opposite of what y1 is. Finally, you would take the opposite of y1 and add it to the other side of the equation.

Really hope this helps! :)

You might be interested in
Consider the graph of Miriam's bike ride to answer the
Elenna [48]
It took her 45 minutes to rest and it to her 45 minutes to bike the initial 8 miles. or .75 hours for both
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mr. Shamir employs two part-time typists, Inna and Jim, for his typing needs. Inna charges $15 an hour and can type 6 pages an h
coldgirl [10]

Answer:

The minimum cost would be 480$ when Inna works for 8 hours and Jim works for 20 hours.

Step-by-step explanation:

We are given the following information in the question:

Charges for 1 hour for Inna = $15

Number of pages typed by Inna in 1 hour = 6

Charges for 1 hour for Jim = $18

Number of pages typed by Jim in 1 hour = 8

Let x be the number of hours Inna work and let y be the number of hours Jim work.

Total cost = 15x + 18y

We have to minimize this cost.

Then, we can write the following inequalities:

6x + 8y \geq 208\\x \geq 8\\y \geq 8\\

The corner points as evaluated from graph are: (8,20) and (24,8)

C(8,20) = 480$

C(24,8) = 504$

Hence, the minimum cost would be 480$ when Inna works for 8 hours and Jim works for 20 hours.

The attached image shows the graph.

3 0
1 year ago
Match each expression to the scenario it represents.
Art [367]

Answer:

Learn vocabulary, terms, and more with flashcards, games, and other study tools. ... The original price of the picnic table is x, $144.10. It's A because it is on sale for 60 percent and you sale the price of the picnic table not the original price before tax. ... What was the amount of the dinner bill before he added the tip? $97.20.

Step-by-step explanation:

4 1
1 year ago
Each gallon of paint covers $200$ square feet. I have to paint one side of a wall that is $12$ meters tall and $80$ meters long.
dsp73

Answer:

make those cheeks go in circuler motion

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Stevic's earnings. Sunday newspaper: Start at $ 36 and add $ 4 . Saturday newspaper: Start at $ 12 and add $ 2.50 . Part B Stevi
Crank
Your Answer is 14.50.b is 27
4 0
2 years ago
Other questions:
  • How many ways can 11 photographs be arranged horizontally
    12·1 answer
  • 3 + 5.2x= 1 - 2.8x how do I solve this?
    14·1 answer
  • PLEASE HELP BRAINLIEST REWARDED TO FIRST ANSWER THAT IS CORRECT
    6·2 answers
  • Irene owns a bakery.For each cake,she spends 1/4 of an hour to make frosting and 2/5 hour to decorate.How many cakes can Irene b
    5·1 answer
  • Amélie runs a bakery. She wants to find out whether her cake sales are affected by the weather conditions. She recorded the dail
    6·2 answers
  • Assume that females have pulse rates that are normally distributed with a mean of mu equals 73.0 beats per minute and a standard
    8·1 answer
  • Y = x3 is called a _______ function.
    12·2 answers
  • A 700 g dry fruit pack costs ₹216 .It contains some almonds and the rest cashew kernel.If almonds cost ₹288 per kg and cashew ke
    6·1 answer
  • 11. Health. Sherri is considering joining a health club. To be a member of Roman's Gym, she would
    9·1 answer
  • Jace and his children went into a bakery and he bought $9 worth of cookies and brownies. Each cookie costs $0.75 and each browni
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!