Answer:
The answer to your question is the height of the lamp is 18.2 ft
Step-by-step explanation:
Data
Street lamp shadow = 31.5 ft
Street sign height = 8 ft
Street sign shadow = 14 ft
Street lamp height = x
Process
1.- To find the height of the lamp use proportions. In this kind of problem, we do not look for the length, but the shadow.
Street lamp height/street lamp shadow = street sign height/street sign
shadow
Substitution
x / 31.5 = 8 / 14
Solve for x
x = (31.5)(8) / 14
Simplification
x = 254.4 / 14
Result
x = 18.2 ft
Answer:
Angle = 45
Supplement = 135
Complement = 45
Step-by-step explanation:
Answer:

Step-by-step explanation:
Linear function:
A linear function has the following format:

In which m is the slope and b is the q-intercept.
One week you charged $4 per guest and averaged 80 guests per night. The next week you charged $10 per guest and averaged 44 guests per night.
This means that we have these following points: (4,80), (10,44).
Finding the slope:
With a pair of points, the slope is given by the change in q divided by the change in p.
Change in q: 44 - 80 = -36
Change in p: 10 - 4 = 6
Slope: 
So

Finding b:
We replace one of the points. Replacing (4,80).



So

1.5kg is 1500 grams.
Maria uses 50g a day, so to know how many days takes eating the whole packet just divide 1500 by 50.
Answer:
989000
Step-by-step explanation:
Divide 2,967 ÷ 0.003