Answer:
CRYSTAL
MANY ATOMS THAT ARE ARRANGE IN A REGULAR PATTERN
1:1
Explanation:
Answer: Thus 24.0 g of
would be needed.
Explanation:
To calculate the moles :
According to stoichiometry :
1 mole of
require = 2 moles of
Thus 0.1875 moles of
will require=
of
Mass of
Thus 24.0 g of
would be needed to completely react with 6.00 g of
such that all reactants could be consumed.
Answer:
B. –99 kJ.
Explanation:
We have the following information:
1. C(s) + O₂(g) → CO₂(g);
ΔH = -393 kJ
2. 2CO(g) + O₂ → 2CO₂(g);
ΔH = -588 kJ
Using Hess's Law, Our target equation has C(s) on the left hand side, so we re-write equation 1:
1. C(s) + O₂(g) → CO₂(g);
ΔH = -393 kJ
So, we reverse equation 2 and divide by 2, we have equation 3:
3. CO₂(g) → CO(g) + ½O₂;
ΔH = +294 kJ
That is, change the sign of ΔH and divide by 2. Then we add equations 1 and 3 and their ΔH values.
This gives:
C(s) +½O₂(g) → CO(g);
ΔH = +294 - 393 kJ
= -99 kJ
The standard enthalpy of formation of carbon monoxide is -99 kJ/mol.
Answer:
a. 0.73
Explanation:
Given data
- Change in the temperature (ΔT): 3.0°C
- Mass of the metal (m): 17.5 g
- Specific heat of the metal (c): ?
We can determine the specific heat of the metal using the following expression.
Q = c × m × ΔT
c = Q / m × ΔT
c = 38.5 J / 17.5 g × 3.0°C
c = 0.73 J/g.°C
Fractional distillation is a method for separating a liquid from a mixture of two or more liquids. For example, liquid ethanol can be separated from a mixture of ethanol and water by fractional distillation. This method works because the liquids in the mixture have different boiling points.