Answer:
20.79 kilojoules
Explanation:
Using Q = m×c×∆T
Where;
Q = Quantity of heat (J)
c = specific heat capacity of solid DMSO (1.80 J/g°C)
m = mass of DMSO
∆T = change in temperature
According to the provided information, m= 50g, initial temperature = 19.0°C, final temperature= 250.0°C
Q = m×c×∆T
Q = 50 × 1.80 × (250°C - 19°C)
Q = 90 × 231
Q = 20790 Joules
To convert Joules to kilojoules, we divide by 1000 i.e.
20790/1000
= 20.79 kilojoules
Hence, 20.79 kilojoules of energy is required to convert 50.0 grams of solid DMSO to gas.
Answer:
Akash
Explanation:
it could be a magnet with the same poles facing eachoher
Answer:
(a) A strong acid
Explanation:
We have given the pH of the solution is 2.46
pH=2.46
So the concentration of 
solution having H+ concentration more than
is acidic
Since in the given solution, H+ concentration is 0.00346 M which is more than 10^{-7}[/tex] so this is an acidic solution
Note-The concentration of
decide the behavior of the solution that is, it is acidic or basic
To counter the removal of A the equilibrium change by <u>s</u><em>hifting toward the left</em>
<em> </em><u><em>explanation</em></u>
<u><em> </em></u>If the reaction is at equilibrium and we alter the condition a new equilibrium state is created
<u><em> </em></u>The removal of A led to the shift of equilibrium toward the left since it led to less molecules in reactant side which favor the backward reaction.( equilibrium shift to the left)
First one. Coefficients are numbers that balance the equation, just like if there is an equation in math where 1=2, you need to multiply 1 by 2 to make that equation true. That's a nice jingle you can remember.