Answer:
p = 40h
Step-by-step explanation:
Answer:
1) The probability that ten students in a class have different birthdays is 0.883.
2) The probability that among ten students in a class, at least two of them share a birthday is 0.002.
Step-by-step explanation:
Given : Assume there are 365 days in a year.
To find : 1) What is the probability that ten students in a class have different birthdays?
2) What is the probability that among ten students in a class, at least two of them share a birthday?
Solution :

Total outcome = 365
1) Probability that ten students in a class have different birthdays is
The first student can have the birthday on any of the 365 days, the second one only 364/365 and so on...

The probability that ten students in a class have different birthdays is 0.883.
2) The probability that among ten students in a class, at least two of them share a birthday
P(2 born on same day) = 1- P( 2 not born on same day)
![\text{P(2 born on same day) }=1-[\frac{365}{365}\times \frac{364}{365}]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctext%7BP%282%20born%20on%20same%20day%29%20%7D%3D1-%5B%5Cfrac%7B365%7D%7B365%7D%5Ctimes%20%5Cfrac%7B364%7D%7B365%7D%5D)
![\text{P(2 born on same day) }=1-[\frac{364}{365}]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctext%7BP%282%20born%20on%20same%20day%29%20%7D%3D1-%5B%5Cfrac%7B364%7D%7B365%7D%5D)

The probability that among ten students in a class, at least two of them share a birthday is 0.002.
Answer:
n=2
Step-by-step explanation:
2000 pounds = 1 ton 600000 pounds = X tons Hence X tons = (600000 x 1) ÷ 2000 = 300 tons 3 x 10ⁿ = 300 Hence 3 x 10ⁿ = 3 x 10² Hence n= 2
Answer:45670 ML
Step-by-step explanation:
Sorry if wrong.
To get the answer you have to figure out the cost per pound for both bags. Do this by setting up fractions then reducing. 46$/20lbs is 2.3$ per pound, and 55$/25lbs is 2.2$ per pound making natures choice the better choice