answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alina [70]
1 year ago
14

He slopes of lines PQ and P’Q’ can be determined using the formula m = StartFraction v 2 minus v 1 Over x 2 minus x 1 EndFractio

n
The product of these slopes is ________. This product shows that the slopes are negative reciprocals. It is given that the lines are perpendicular and we have shown that the slopes of the lines are negative reciprocals.
Mathematics
1 answer:
Kryger [21]1 year ago
8 0

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

The product of these slopes is -1 ... when dealing with perpendicularity

You might be interested in
Please help would be very very appreciated
poizon [28]
115 ounces is the answer
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
You have just timed a person doing a hair cut for the first time. It took 50 minutes. What unit improvement factor learning curv
Sladkaya [172]

Answer: C. 70 percent

Step-by-step explanation:

Given, Time for the first unit = 50 minutes

Time for the second unit = 35 minutes

The unit improvement factor learning curve = (The time for the second unit) ÷ (time for the first unit) x 100.

So, The unit improvement factor learning curve  = 35÷ 50 × 100 = 70 percent.

Hence, the correct option is "C. 70 percent".

3 0
1 year ago
Refer to the accompanying data display that results from a sample of airport data speeds in Mbps. The results in the screen disp
e-lub [12.9K]

Answer:

D. is the correct answer, hope this helps!


4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Which ordered pairs in the form (x, y) are solutions to the equation 3x – 4y = 21? Choose all answers that are correct.
bekas [8.4K]
A. (−3, 3)
<span>3x – 4y = 21
</span>3(-3) - 4(3) = 21
-21 = 21 >>>>> not equal

B. (−1, −6)
<span>3(-1) - 4(-6) = 21
</span>21 = 21 >>>>>>>>>>Equal

C. (7, 0)
<span>3(7) - 4(0) = 21
</span>21 = 21>>>>>>>>>>equal

D. (11, 3)
<span>3(11) - 4(3) = 21
</span>21 = 21 >>>>>>>>>equal
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
A researcher is investigating variables that might be associated with the academic performance of high school students. She exam
zloy xaker [14]

Answer:

Check the explanation

Step-by-step explanation:

Kindly check the attached images below to see the step by step explanation to the question above.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • 27.96 round to the nearest tenth
    13·1 answer
  • 0.29 to the nearest cent
    7·1 answer
  • Product A is an 8oz. Bottle of cough medicine that sells for $1.36. Product B is a 16oz. Bottle cough medicine that costs $3.20.
    15·2 answers
  • A car and a truck left Washington, DC traveling in opposite directions. The car traveled 19 miles per hour faster than the truck
    11·2 answers
  • Am adult ticket at an amusement park cost $24.95 and a child’s ticket costs $15.95. A group of 10 people paid $186.50 to enter t
    12·2 answers
  • Sal recorded the number of crackers in each snack-sized package he opened. Which statement must be true according to the box plo
    9·2 answers
  • You will note the wheel has 38 slots. There are two green slots (labeled 0, 00) and 36 slots which alternate red/black and are n
    5·1 answer
  • A truck rental company charges a weekend rate of $50.75 plus $8.25 for each hour a truck is rented.You have at most $125.00 to s
    5·1 answer
  • A train travels 45 feet in 1/10 if a second. How far will it travel in 3.5 seconds
    11·1 answer
  • The cost of 5 scarves is $91.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!