The value of P₂ is 65.33 kPa
<u>Explanation:</u>
Given:
Volume, V₁ = 500mL
Pressure, P₁ = 98 kPa
Volume, V₂ = 750 mL
Pressure, P₂ = ?
According to Boyle's law:
P₁V₁ = P₂V₂
On substituting the value we get:

The value of P₂ is 65.33 kPa
Answer:
(a) 2.5 cm
(b) Yes
Solution:
As per the question:
Mass of Uranium-235 ion, m = 
Mass of Uranium- 238, m' = 
Velocity, v = 
Magnetic field, B = 0.250 T
q = 3e
Now,
To calculate the path separation while traversing a semi-circle:

The radius of the ion in a magnetic field is given by:
R = 



Now,
By putting suitable values in the above eqn:


(b) Since the order of the distance is in cm, thus clearly this distance is sufficiently large enough in practical for the separation of the two uranium isotopes.
Answer: 2400V
Explanation:
This is a question on transformer. A transformer is a device used to step up or step down current and voltage. It consists of the primary windings and secondary windings. Each windings possesses both coil and amount of voltage across each coil.
The transformer formula is
Vs/Vp = Ns/Np
Where;
Vs is the voltage across the secondary coil
Vp is the voltage across the primary coil
Ns is the number of turn in the primary coil
Np is the number of turns in the primary coil.
According to the question,
Vs is unknown
Vp is 6000V
Ns is 20turns
Np is 50turns
Substituting the values in the formula given
Vs/6000 = 20/50
Vs = 6000×20/50
Vs = 2400V
Therefore the secondary voltage is 2400V
Answer:
y = 54.9 m
Explanation:
For this exercise we can use the relationship between the work of the friction force and mechanical energy.
Let's look for work
W = -fr d
The negative sign is because Lafourcade rubs always opposes the movement
On the inclined part, of Newton's second law
Y Axis
N - W cos θ = 0
The equation for the force of friction is
fr = μ N
fr = μ mg cos θ
We replace at work
W = - μ m g cos θ d
Mechanical energy in the lower part of the embankment
Em₀ = K = ½ m v²
The mechanical energy in the highest part, where it stopped
= U = m g y
W = ΔEm =
- Em₀
- μ m g d cos θ = m g y - ½ m v²
Distance d and height (y) are related by trigonometry
sin θ = y / d
y = d sin θ
- μ m g d cos θ = m g d sin θ - ½ m v²
We calculate the distance traveled
d (g syn θ + μ g cos θ) = ½ v²
d = v²/2 g (sintea + myy cos tee)
d = 9.8 12.6 2/2 9.8 (sin16 + 0.128 cos 16)
d = 1555.85 /7.8145
d = 199.1 m
Let's use trigonometry to find the height
sin 16 = y / d
y = d sin 16
y = 199.1 sin 16
y = 54.9 m
Answer:
Height = 53.361 m
Explanation:
There are two balloons being thrown down, one with initial speed (u1) = 0 and the other with initial speed (u2) = 43.12
From the given information we make the following summary
= 0m/s
= t
= 43.12m/s
= (t-2.2)s
The distance by the first balloon is

where
a = 9.8m/s2
Inputting the values

The distance traveled by the second balloon

Inputting the values

simplifying

Substituting D of the first balloon into the D of the second balloon and solving

Now we know the value of t. We input this into the equation of the first balloon the to get height of the apartment
