Answer:
Dₓ = -155 sin 23° i + 0 j
Explanation:
The diagram showing the vector has been attached to this response.
As shown in the diagram,
The vector D has an x-component (also called horizontal component) of -D sinθ i. i.e
Dₓ = -D sin θ i [The negative sign shows that D lies in the negative x direction]
Where;
D = magnitude of D = 155m
θ = direction of D = 23°
Therefore;
Dₓ = -155 sin 23° i
Since Dₓ represents the x component, its unit vector, j component has a value of 0.
Therefore, Dₓ can be written in terms of D, θ and the unit vectors i and j as follows;
Dₓ = -155 sin 23° i + 0 j
Weight equals mass times gravitational acceleration=400N, so mass=400/9.8=41kg approx.
I am so sorry but I am not sure if the answers I have is accurate
Answer: The height (position) of the ball and the acceleration due gravity
Explanation:
In this case we are taking about gravitational potential energy, which is the energy a body or object possesses, due to its position in a gravitational field. In this sense, this energy depends on the relative height of an object with respect to some point of reference and associated with the gravitational force.
In the case of the Earth, in which the gravitational field is considered constant, the gravitational potential energy
will be:
Where:
is the mass of the ball
is the acceleration due gravity (assuming the ball is on the Earth surface)
is the height (position) of the ball respect to a given point
Note the value of the gravitational potential energy is directly proportional to the height.
If you drop a <span>6.0x10^-2 kg ball from height of 1.0m above hard flat surface, and a</span>fter the ball had bounce off the flat surface, the kinetic energy of the ball would be mgh - 0.14 = 0.45.