C. Sulfur and oxygen (non metals) forms a covalent bond while the magnesium (a metal) will react with both non metals to form an ionic bond
(9) Mechanical advantage = force by machine / force applied to machine
0.6 = 600 / F
F = 1000 N
(2) Efficiency = (output / input) x 100
Efficiency = (500 / 2000) x 100
Efficiency = 25%
(4) The overall energy conversion in power plants is chemical to electrical while in dams it is potential to electrical.
(5) Using the formula:
1568 = 40 x 9.81 x h
h = 4.0 m
(6) Potential to electrical
(10) An object raised and held stationary above the ground.
Answer:
(C) bent 109
(2) 
Explanation:
The number of bond pairs = 2
Number of lone pairs = 2
The general formula is - 
According to VSEPR theory, the atoms will form a geometry in such a way that there is minimum repulsion and maximum stability.
The central atom has 2 bond pairs and 2 lone pairs. Hybridization is sp³. The geometry is bent shape which has an angle of approximately 105.5°. It original has angle of 109.5° but due to lone pair repulsion, it reduces.
Answer - (C) bent 109
Square pyramidal possibility:- (2) 
The central atom has 5 bond pairs and 1 lone pair. Hybridization is sp³d. The geometry is square pyramidal in which the equatorial bonds has an angle of 120° and axial bond has an angle of 90°.
<u>Answer:</u> The concentration of hydrogen gas at equilibrium is 0.0275 M
<u>Explanation:</u>
Molarity is calculated by using the equation:

Moles of HI = 0.550 moles
Volume of container = 2.00 L

For the given chemical equation:

<u>Initial:</u> 0.275
<u>At eqllm:</u> 0.275-2x x x
The expression of
for above equation follows:
![K_c=\frac{[H_2][I_2]}{[HI]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=K_c%3D%5Cfrac%7B%5BH_2%5D%5BI_2%5D%7D%7B%5BHI%5D%5E2%7D)
We are given:

Putting values in above expression, we get:

Neglecting the negative value of 'x' because concentration cannot be negative
So, equilibrium concentration of hydrogen gas = x = 0.0275 M
Hence, the concentration of hydrogen gas at equilibrium is 0.0275 M