Answer: a) 95.07m b) 81.88 m
Explanation:
a)
For finding the distance when vehicle is going downhill we have the formula as:
Stop sight distance= Velocity*Reaction time + Velocity² / 2*g*(f constant- Grade value)
Now by AASHTO, we have for v= 45 mph= 72.4 kph, f= 0.31
Reaction time= 0.28
So putting values we get
Stop sight distance= 0.28*72.4 *1 + 
Stop sight distance= 95.07 m
b)
For finding the distance when vehicle is going uphill we have the formula as:
Stop sight distance= Velocity*Reaction time + Velocity² / 2*g*(f constant- Grade value)
Now by AASHTO, we have for v= 45 mph= 72.4 kph, f= 0.31
Reaction time= 0.28
So putting values we get
Stop sight distance= 0.28*72.4 *1 + 
Stop sight distance= 81.88 m
Thermal energy energy that has hot cold or warm
Temp.Energy is the out come of the thermal engery and affects Earth and space
<h2>
Option C is the correct answer.</h2>
Explanation:
We need to find how many calories is 1 BTU.
Given
1 BTU = 1054 J
1 calorie = 4.186 J
So we have
1 BTU = 4.186 x 251.79 J
1 BTU =251.79 calorie
1 BTU = 252 calorie.
Option C is the correct answer.
Answer:
<u>The flux decreases because the angle between B⃗ and the coil's axis changes.</u>
<u />
Explanation:
The flux through the coil is given by a dot product, between the magnetic field and the vector representing the area of the coil.

The latter vector has direction perpendicular to the plane in which the area of the coil is, and magnitude equal to the area of the coil. As in the attached image, the vector S is the vector respresenting the area of the coil.
Therefore, the flux will be maximum when the vector S is in the same direction as B, and will be zero when they are perpendicular.
Now, if <em>the coil is rotated so that the magnetic field is in the plane of the coil </em>then, the vectors S and B are perpendicualr, and there will not be net magnetic flux, that is, the flux will decrease.
Distance covered by the squirrel to look for an acorn :
d = ( 3 m/s ) × 10 s = 30 m.
Time taken to eat an Acron is 5 seconds.
Time taken to cover distance of 30 m with 2 m/s speed is :

Therefore, total time take to get back to where he started is ( 10+5+15 ) = 30 s.
Hence, this is the required solution.