answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Misha Larkins [42]
1 year ago
15

Lorillard Corporation has the following information for April, May, and June 2018: April May June Units produced 12,500 12,500 1

2,500 Units sold 8,750 10,625 13,125 Production costs per unit (based on 12,500 units) are as follows: Direct materials $ 15 Direct labor 10 Variable factory overhead 7.50 Fixed factory overhead 5 Variable selling and admin. expenses 12.50 Fixed selling and admin. expenses 5 There were no beginning inventories for April 2018, and all units were sold for $50. Costs are stable over the three months. What is the April ending inventory for Lorillard Corporation using the variable costing method
Business
1 answer:
Llana [10]1 year ago
6 0

Answer:

April ending inventory cost= $121,875

Explanation:

As per the data given in the question,

Unit production cost       Absorption cost       Variable cost

Direct material                     $15                              $15

Direct labor                            10                                10  

Variable factory overhead    7.5                              7.5  

Fixed factory overhead          5

Total cost                               $37.5                       $32.5  

Finished goods inventory = 12,500 - 8,750 = 3,750

Finished goods inventory cost using absorption costing = 3,750 × $37.50

= $140,625

Finished goods inventory cost using variable costing  = 3,750 × $32.50

= $121,875

You might be interested in
Last year a certain bond with a face value of $5,000 yielded 8 percent of its face value in interest. If that interest was appro
Katen [24]

Answer:

bond's selling price is $6154

Explanation:

given data

face value = $5,000

interest = 8 % of face value

rate = 6.5 %

to find out

bond's selling price

solution

we find interest that is

interest = 8 % of face value

interest = 8 % × 5000

interest = 400

so we consider bond selling price is x

so

bond selling equation will be

interest = rate × bond selling price

400 = 0.065 × x

x = 6154

so bond's selling price is $6154

8 0
1 year ago
Barkoff Enterprises, which uses the high-low method to analyze cost behavior, has determined that machine-hours best explain the
Paha777 [63]

Answer:

The utilities cost associated with 1,110 machine hours will be $10,505.

Explanation:

High Low method is a way to calculate the variable and fixed cost element of total cost using lowest level of activity and its cost and highest level of activity and its cost.

In this example The Highest activity of Machine hour is in the month of May and Lowest  activity is in February.

Using high low method:

Variable cost =  ( Highest activity cost - Lowest activity cost ) / ( Highest activity - Lowest activity )

Variable cost =  ( Cost in May - Cost in February ) / ( Machine hours in May - Machine Hours in February)

Variable cost =  ( $9,625 - $8,360 ) / ( 950 - 720 )

Variable cost =  $1,265 / 230

Variable cost =  $5.50 per machine hour

Fixed Cost = $8360 - ( 720 x $5.5) = $8360 - $3960 = $4,400

Utility cost of 1110 units = $4,400 + ( 1,110 x 5.5 ) = $4400 + $6,105 = $10,505

5 0
1 year ago
Wallace Company provides the following data for next year: Month Budgeted Sales January $120,000 February 108,000 March 132,000
IRISSAK [1]

Answer:

$69,840

Explanation:

Data provided;

Month        Budgeted Sales

January      $120,000

February    $108,000

March         $132,000

April            $144,000

Gross profit rate is 40% of sales it means cost of goods sold is 60% of sales

Target ending inventory levels = 30% = 0.3

Therefore,

Purchases budgeted for January total

= ( $120,000 × 0.6 ) + ( $108,000 × 0.6 × 0.3 ) - $21,600

= $72,000 + $19,440 - $21,600

= $69,840

6 0
2 years ago
Furniture costing $75,900 is sold at its book value in 2019. Acquisitions of furniture total $64,300 cash, on which no depreciat
SVEN [57.7K]

Answer:

Hie, the question you have provided is missing information relating to <em>Accumulated depreciation</em> or <em>book value of the furniture</em> as well as <em>profit</em> or <em>loss</em> on sale of furniture.

However, important principles are explained below :

The Furniture Disposal T - Account is used to calculate the cash received from the sale of furniture.

The Format of the Account is as follows :

Debits  :

Record the Costs of the Furniture Sold. In this cases Cost is $75,900

Record the Profit on Sale of Furniture (if there was profit). The information is incomplete in this case.

Credits :

Record the Accumulated Depreciation on the Furniture. This figure is missing.

Record the Loss on Sale of Furniture (if there was a loss). The information is incomplete in this case.

The Balancing figure would be the Cash Received on sale of Furniture and to be recorded here.

Conclusion :

The Cash Received on Sale of Furniture is a Balancing figure of the Furniture Disposal T - Account.

7 0
1 year ago
Suppose that Norway is a small country and currently produces 100,000 board feet of lumber at $600 per 1,000 board feet. Then it
natulia [17]

Answer:

The correct answer is C) 150,000 board feet.

Explanation:

In order to meet domestic demand, Norway must import the goods produced in other countries, which means that there is no price increase due to the shortage of the good.

If Norway only produces 50,000 board feets and the demand is 200,000, then it will be forced to introduce the missing amount that comes from other countries.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Suppose that the tuna industry is in long-run equilibrium at a price of $5 per can of tuna and a quantity of 350 million cans pe
    13·1 answer
  • During a busy time at the bakery counter, a loyal customer/member stops you to chat. As he's talking, you notice a customer/memb
    7·2 answers
  • Consider the economy of Athenia. In 2018, Athenia has a GDP of $100 billion and a net national debt of $50 billion. Over the nex
    9·2 answers
  • Use the following information to determine the break-even point in units (rounded to the nearest whole unit): Unit sales41,000 U
    9·1 answer
  • A common excuse for carrying out a morally questionable project is, "If I don’t do it somebody else will." This rationale may be
    13·1 answer
  • Emily, age 58, has been a participant in the Icon, Inc. ESOP for fifteen years. She plans to retire at 65. At the end of this ye
    6·1 answer
  • Joe's Juice Shop operates in a monopolistically competitive market. Joe's is currently producing where its average total cost is
    10·1 answer
  • Pigot Corporation uses job costing and has two production departments, M and A. Budgeted manufacturing costs for the year are as
    9·1 answer
  • A mail-order house uses 18,000 boxes a year. Carrying costs are 60 cents per box a year, and ordering costs are $96. The followi
    9·1 answer
  • Hi, Sierra,
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!