Answer: d. More than 6.5 grams of copper (II) is formed, and some copper chloride is left in the reaction mixture.
Explanation: 
As can be seen from the chemical equation, 2 moles of aluminium react with 3 moles of copper chloride.
According to mole concept, 1 mole of every substance weighs equal to its molar mass.
Aluminium is the limiting reagent as it limits the formation of product and copper chloride is the excess reagent as (14-7.5)=6.5 g is left as such.
Thus 54 g of of aluminium react with 270 g of copper chloride.
1.50 g of aluminium react with=
of copper chloride.
3 moles of copper chloride gives 3 moles of copper.
7.5 g of copper chloride gives 7.5 g of copper.
The new volume at standard pressure of 1 atm is 21294 liters.
Explanation:
Data given:
Initial volume of the gas V1 = 338 liters
initial pressure on the gas P1 = 63 atm
standard pressure as P2 = 1 atm
Final volume at standard pressure V2 =?
The data given shows that Boyle's law equation is to used:
P1V1 = P2V2
rearranging the equation to calculate V2,
V2 = 
Putting the values in the equation:
V2 = 
= 21294 L
as the pressure on the gas is reduced to 1 atm the volume of the gas increased incredibly to 21294 litres.
Cadmium chloride is a highly soluble compound. The equation for its dissolution is:
CdCl₂(s) → Cd⁺²(aq) + 2Cl⁻(aq)
This dissociation in water allows for the cadmium and chlorine ions to take part in reactions. This is the reason that solutions of chemicals are prepared when a reaction needs to take place.
Answer:
2HCl(aq) + Na2SO3(aq) —> 2NaCl(aq) + H2SO3(aq)
Explanation:
HCl(aq) + Na2SO3(aq) —> NaCl(aq) + H2SO3(aq)
Let us balance the equation. This is illustrated below:
There are 2 atoms of Na on the left side of the equation and 1atom on the right side. It can be balance by putting 2 in front of NaCl as shown below:
HCl(aq) + Na2SO3(aq) —> 2NaCl(aq) + H2SO3(aq)
Now, we have 2 atoms of Cl on the right side and 1 atom on the left side. Thus, it can be balance by putting 2 in front of HCl as shown below:
2HCl(aq) + Na2SO3(aq) —> 2NaCl(aq) + H2SO3(aq)
A careful look at the equation proved that the equation is balanced as the numbers of the different atoms of the element on both side of the equation are the same.
Ans: The final volume of the balloon is 4.5 L
<u>Given:</u>
Volume of balloon inflated with 3 breaths = 1.7 L
<u>To determine:</u>
Volume of balloon after a total of 3+5 = 8 breaths
<u>Explanation:</u>
Volume of the balloon per breath = 1.7 L * 1 breath/3 breaths = 0.567 L
Final volume of balloon after 8 breaths = 0.567 L * 8 breath/1 breath
= 4.536 L