Answer:
After one second, 130 ft
After two second , 60 ft
Step-by-step explanation:
Both boats are moving towards each other,
Speed of first boat = 40 ft/min.
Speed of second boat = 30 ft/min.
So, In one Second they must have covered a total distance of 40 + 30 ft
= 70 ft.
Total width of the lake = 200 ft
So, Distance remained between them after one second = 200 - 70 = 130 ft.
After two seconds , First boat will move my 80 ft and second one will move by 60 ft
So, distance between them will decrease by 140 ft.
Distance between the boats after two seconds = 60 ft.
sandbox 1 area = 5*5 = 25 square m
sandbox 2
25=w*(3w+1)=
3w^2+w-25=0
w=2.7248 (round to 2.72 m)
2.72*3=8.16+1 = 9.16
Longest side = 9.16 meters
-7 + 3 + 10 = -4 + 10 = 10 - 4 = 6.
To turn 13 into 10, you need to break it up into 10 + 3, which does not change the value of 13. Then, you add 3 to -7, which results in -4. Next, you add -4 to 10 (or rather, subtract 4 from 10), which results in 6.
Answer:
r = -39
Step-by-step explanation:
So we are trying to solve the equation for r.
-6(2r + 8) = -10(r - 3)
Divide both sides by -2. (This will make distributing much easier.)
3(2r + 8) = 5(r - 3)
Distribute the 3 on the left side and the 5 on the right side,
6r + 24 = 5r - 15
Subtract 24 from both sides.
6r = 5r - 39
Subtract 5r from both sides.
r = -39
So now we have solve the equation.
I hope you find my answer and explanation to be helpful. Happy studying. :)
Question: The sample data and the scatter plot was not added to your question. See the attached file for the scatter plot.
Answer: Yes
Step-by-step explanation:
From scatter plot, it was discovered that there is a linear relationship between the two variables and both variables are quantitative.
Therefore, it appropriate to use the correlation coefficient to describe the strength of the relationship between "Time" and "Fish Quality"?