In a lybrary there are books. The ratio for the science books to science fiction books is 4:1. How many books of science fiction are if in total are 36.000 books?
Answer:
20°C
Step-by-step explanation:
Quantity if heat energy supplied is expressed as;
Q = mcΔt
m is the mass = 3kg
Δt is the temperature rise
Q = 5400J
c = 900 J/kg °C
Substitute
5400 = 3(90)Δt
5400 = 270Δt
Δt = 5400/270
Δt = 20°C
Hence the temperature rise is 20°C
Answer:
x₁ > x₂
Step-by-step explanation:
Both actions imply a parable trajectories, since both are projectile shot cases.
Let´s call x₁ maximum distance in the first case
The maximum height is just in the middle of the curve, therefore x₁ the maximum horizontal distance is equal to 60 feet.
In the second case, the parable curve is modeled by:
y = x₂*( 0.08 - 0.002x₂) or y = 0.08*x₂ - 0.002*x₂²
A second degree equation, solving for x₂ and dismissing the value x₂ = 0
we get:
y = 0 ⇒ x₂*( 0.08 - 0.002x₂) = 0 x₂ = 0
And 0,08 - 0.002*x₂ = 0
- 0.002*x₂ = - 0.08
x₂ = 0.08/0.002
x₂ = 40 f
Then x₁ > x₂