The system of inequalities would be:
L+M >= 500 (greater than or equal to)
2L + 0.5M <= 850 (less than or equal to)
The first inequality deals with the total number of balloons. She wants the total to be at least 500, so add the variables and set it greater than or equal to 500.
The second inequality deals with the helium. 2L comes from each latex balloon using 2 ft^3 of helium. 0.5M comes from each Mylar balloon using 0.5 ft^3. Together they can use no more than 85% of the 1000 ft^3 tank; 85% = 0.85; 0.85×1000=850. "No more than" tells us it must be less than or equal to.
Answer:
it's 55
Step-by-step explanation:
Plz mark as brainliest and follow me plz
Answer:
C. 50
Step-by-step explanation:
In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of
, and a confidence level of
, we have the following confidence interval of proportions.

In which
z is the zscore that has a pvalue of
.
The margin of error is:

The higher the margin of error, the wider an interval is.
As the sample size increases, the margin of error decreases. If we want a widest possible interval, we should select the smallest possible confidence interval.
So the correct answer is:
C. 50