Answer:
$4,835
Explanation:
The computation of the payment made by Long is shown below:
= Sale value of video system - discount + freight charges
where,
Discount = Sale value × discount rate
= $6,000 × 2%
= $1,200
The other items values remain the same
Now put all the values to the above formula,
So, the value would be equal to
= $6,000 - $1,200 + $35
= $4,835
Answer:
$32,647
Explanation:
P=R(1-(1+i)^-n)/i
Where P=$140,000
R=?
i=14%
n=7 years
by putting above values in formula, we get
140,000=R (1-(1+.14)^-7)/.14
$140,000=R4.288
R=$140,000/4.288
R=$32,647
The first step is to investigate why the product recall was required. Then the manager should ask for details of the incident, follow up and report. Following these first steps will be essential in analyzing what was the problem with the product, whether it was any breach of the quality standard required by regulatory bodies or some other relevant factor.
<u>Answer:</u>
<em>Sold product liability suit against the maker, alleging a design defect, the court may consider an available alternative design
</em>
<em></em>
<u>Explanation:</u>
At the core of the idea of faulty item configuration exemplified in the Restatement (Third) of Torts: Product Liability is the accessibility of a sensible elective plan that could have diminished or kept away from the danger of mischief. In any case, a product might be defective, regardless of whether no sensible elective plan exists, if it neglects to give possible directions or warnings of a predictable danger of damage. An ongoing choice of the Massachusetts Appeals Court represents the use of these standards.
Answer:
$2 or 7.84%
Explanation:
we need to determine the expected value of the firm's payments:
- $35 x 50% chance of doing well = $17.50
- $20 x 50% chance of doing poorly = $10
- total expected value = $27.50
Since investors are willing to pay $25.50 and the expected value in one year is $27.50, the promised return = $27.50 - $25.50 = $2 or 7.84% (= $2 / $25.50)