Answer:
$546,750
Explanation:
Sales 2,498,000
COGS (1,376,000)
gross profit 1, 112,000
S&A salaries (219,000)
other S&A (346,000)
underapplied MO (10,250) *
net income 536.750
*we need to compare the actual voerhead with the applied overhead:
<u>actual overhead:</u> 176,000 + 420,000 = 596,000
<u>applied overhead:</u>
overhead rate:

568,000 / 32,000 = 17.75
33,000 x 17.75 = 585.750
overhead
<u>debit credit</u>
596,000 585,750
10,250 underapplied overhead
As the applied was lower it is underapplied we need to recognzie more cot thus, the net income decrease.
Answer:
An ebusiness model details how a company creates, delivers, and generates revenue; a business model does all the same except on the internet
Explanation:
E-commerce is nothing but buying and selling of goods around the web. On the contrary, e-business is a little different as it is not limited to, commercial transactions, but it also provides other services. These are the two emerging modes of doing business, which are gaining importance with the passage of time.
Answer:
a. fallacy that association is causation
Explanation:
Alicia is making an association between chocolate and acne but, there is no proof on Alicia statement There should be a positive correlation between the chocolate eaten by Alicia and the acne to stablish a cause-effect between each variable else, we are doing a simplistic analysis.
Answer:
95%, 73.1%
Explanation:
Actual output= 950 per year
Design capacity= 1300 per year (Theoretical capacity)
Effective capacity= 1000 per year (efficiency of the shop)
Now Efficiency = actual output/effective capacity = 950/1000 = 0.95, 95.0%
Utilization= actual output/ design capacity = 950/1300 = 0.7308, 73.1%