Answer:
See explanation below
Explanation:
In order to solve this, you first need to fill out the blank spaces. This is an experiment and that data is required to solve the questions below. However, I manage to find the same question and the required data is the following:
a) average number of drops in 1 mL: 49
b) volume of 1 drop: 0.0204 mL
c) diameter of water surface: 13.5
d) area of water surface: 12.5
e) number of drop to create a monolayer: 8
With these data we can calculate the whole data of this.
<u>1. grams of stearic acid per drop</u>
To do this, we have the concentration of stearic acid, and the volume of 1 drop, so we can calculate the mass:
m = C * V
m = 0.11 g/L * 0.0204 mL * 1 L / 1000 mL
<h2>
m = 2.244x10⁻⁶ g</h2>
<u>2. grams to make the monolayer</u>
In this case, we know how many drops are needed to make a monolayer, and we also have the volume for every drop, so, we will do the same procedure of 1:
m = 0.11 * 8 * 0.0204 / 1000
<h2>
m = 1.79x10⁻⁵ g</h2>
<u>3. volume of stearic acid</u>
In this case, we use the expression of density to calculate the volume so:
d = m/V --------> V = m/d
V = 1.79x10⁻⁵ / 0.85
<h2>
V = 2.11x10⁻⁵ mL</h2>
<u>4. Thickness of the monolayer</u>
We have the volume and the area is above, so replacing in the given formula:
L = V/A
L = 2.11x10⁻⁵ / 12.5
<h2>
L = 1.69x10⁻⁶ cm</h2>
<u>5. Thickness in angstrom</u>
The conversion for cm to Angstroms is the following:
1 cm ----> 1x10⁸ A
So the given centimeters are:
1.69x10⁻⁶ * 1x10⁸
<h2>
L = 168.96 A</h2>