Let x be the number of members in Daniel's tennis team.
The amount made = $582.85
Expenses (food and drinks) = $64
Balance remaining for sharing = 582.85 - 64 = $518.85
Amount received by each player = (amount made - Expenses)/Number of members = 518.85/x
Answer:
Shift right by 4
Step-by-step explanation:
Given f(x)=x^2
g(x)= x^2-8x+16
Using
Horizontal Shift theorem dealing with the question
If the graph were to be move to to the right, we must use of graph f (x-L)
Where L= 4 and
NOTE:
POSITIVE L MAKES GRAPH SHIFT RIGHT
2) NEGATIVE MAKES GRAPH SHIFT LEFT
g(x)= x^2-8x+16
If we factorize this we have
(x-4)(x-4)
Since the two terms are the same we have (x-4)^2
Then it can move by factor of 4 to the right since constant 4 can be substracted from the parents function
The answer is 2 miles or 3520 yards. (they are the same answer.)
If this helps, can you give me the brainliest answer? I need it...
Thank you very much.
Answer:
y = 4 or y = 6
Step-by-step explanation:
2log4y - log4 (5y - 12) = 1/2
2log_4(y) - log_4(5y-12) = log_4(2) apply law of logarithms
log_4(y^2) + log_4(1/(5y-12)) = log_4(/2) apply law of logarithms
log_4(y^2/(5y-12)) = log_4(2) remove logarithm
y^2/(5y-12) = 2 cross multiply
y^2 = 10y-24 rearrange and factor
y^2 - 10y + 24 = 0
(y-4)(y-6) = 0
y= 4 or y=6
Answer:
The numbers of doors that will have no blemishes will be about 6065 doors
Step-by-step explanation:
Let the number of counts by the worker of each blemishes on the door be (X)
The distribution of blemishes followed the Poisson distribution with parameter
/ door
The probability mass function on of a poisson distribution Is:


The probability that no blemishes occur is :


P(X=0) = 0.6065
Assume the number of paints on the door by q = 10000
Hence; the number of doors that have no blemishes is = qp
=10,000(0.6065)
= 6065