A sample statistic , such as x bar, that estimates the value of the corresponding population parameter is known as a control chart.
Let x be the number of members in Daniel's tennis team.
The amount made = $582.85
Expenses (food and drinks) = $64
Balance remaining for sharing = 582.85 - 64 = $518.85
Amount received by each player = (amount made - Expenses)/Number of members = 518.85/x
Answer:
The value of P(z<1.00)=0.8413
Step-by-step explanation:
Using a standard normal table, the area under the standard normal curve below the given value of z=1 is:
z <u> .00</u> .01
0.9 0.81594 0.81859
<u>1.0</u> <u>0.84134</u> 0.84375
1.1 0.86433 0.86650
P(z<1.00)=0.84134
Rounded to 4 decimal paces
P(z<1.00)=0.8413
Answer:7.5
Step-by-step explanation:
you divided 15 into 2