The
number of iron atoms in a cooking pot that has a mass of 0.500 kg can be solve
by dividing it by the mass of the iron atom.
Number
of iron atoms = ( 0.5 kg) (1000g / 1kg) ( 1 iron atom / 9.27 x 10^-23 g)
<span>Number
of iron atoms = 5.39 x 10 ^24 iron atoms</span>
Answer:
(1) 0.10 (2) 17.8 g
Explanation:
Since the reaction ratio is 1:1 what we need is to convert the given masses to moles and you will have the answer:
MW anthracene = 178.23 g/mol
MW maleic anhydride = 98.06 g/mol
a) mass anthracene = 178 mg x 1 g/ 1000 mg = 0.178 g anthracene
Moles anthracene = 0.178 g anthracene/ 178.23 g/mol
= 0.001 mol anthracene
0.001 mol anthracene x 1 mol maleic acid/mol anthracene
= 0.001 mol maleic anhydride
mass maleic anhydride = 0.001 mol x 98.06 g/mol = 0.10 g
b) moles maleic anhydride = 9.8 g/ 98.06 g/mol = 0.099 moles
0.099 moles maleic anhydride x 1 mol anthracene/mol maleic anhydride =
0.099 mol anthracene
g anthracene = 0.10mol x 178 g/mol = 17.8 g
Answer:
Convection is the primary way heat travels through appliances. Convection is the primary way heat travels through liquids and gasses. Convection is the primary way heat travels through rays.
Explanation:
Answer:
58.61 grams
Explanation:
Taking The molecular weight of NaCl = 58.44 grams/mole
<u>Determine how many grams of NaCl to prepare the bath solution </u>
first we will calculate the moles of NaCl that is contained in 6L of 170 mM of NaCI solution
= ( 6 * 170 ) / 1000
= 1020 / 1000 = 1.020 moles
next
determine how many grams of NaCl
= moles of NaCl * molar mass of NaCl
= 1.020 * 58.44
= 58.61 grams