Molar mass CaCl₂ = 110.98 g/mol
Number of moles:
1 mole CaCl₂ ---------> 110.98 g
n mole CaCl2 ---------> 85.3 g
n = 85.3 / 110.98
n = 0.7686 moles of CaCl₂
Volume = ?
M = n / V
0.788 = 0.7686 / V
V = 0.7686 / 0.788
V = 0.975 L
hope this helps!
Correct answer is
<span>D. One atom accepts electrons from another.</span>
The balanced equation for the above reaction is
HBr + KOH ---> KBr + H₂O
stoichiometry of HBr to KOH is 1:1
HBr is a strong acid and KOH is a strong base and they both completely dissociate.
The number of HBr moles present - 0.25 M / 1000 mL/L x 52.0 mL = 0.013 mol
The number of KOH moles added - 0.50 M / 1000 mL/L x 26.0 mL = 0.013 mol
the number of H⁺ ions = number of OH⁻ ions
therefore complete neutralisation occurs.
Therefore solution is neutral. At 25 °C, when the solution is neutral, pH = 7.
Then pH of solution is 7
Answer:
C. It does not emit electromagnetic radiation.
Explanation:
Right now, Dark Matter is only a theory. Scientist proposed this to counter some of the strange phenomenon with matter in space.
Scientists know little about dark matter. Some say it's one of the driving forces of the universe. Currently, scientists have no way of measuring or identifying dark matter.
I think it is D. coarse mixture
hope this helps:)