Answer:
It take 3.5 *10² min
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of the nickel = 29.6 grams
4.7A
Step 2: The balanced equation
Ni2+ (aq- +2e- → Ni(s)
Step 3: Calculate time
W = (ItA)/(n*F)
⇒ W = weight of plated metal in grams = 29.6
⇒ I = current in coulombs per second.
= 4.7
⇒ t = time in seconds.
⇒ A = atomic weight of the metal in grams per mole. = 58.69
⇒ n = valence of dissolved metal in solution in equivalents per mole. = 2
⇒ F = Faraday's constant in coulombs per equivalent. F = 96,485.309 coulombs/equivalent.
29.6 = (4.7 * t * 58.69)/(2*96485309)
t = 20707 seconds
t =345 minutes = 3.5 * 10² min
It take 3.5 *10² min
Answer: It will occupy
at the same temperature and 475 mm Hg.
Explanation:
Boyle's Law: This law states that pressure is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature and number of moles.
(At constant temperature and number of moles)
(At constant temperature and number of moles)
where,
= initial pressure of gas = 760 mm Hg
= final pressure of gas = 475 mm Hg
= initial volume of gas = 
= final volume of gas = ?
Putting in the values:

Thus it will occupy
at the same temperature and 475 mm Hg
Answer:
Explanation:
Given parameters:
Initial temperature T₁ = 25.2°C = 25.2 + 273 = 298.2K
Initial pressure = P₁ = 0.6atm
Final temperature = 72.4°C = 72.4 + 273 = 345.4K
Unknown:
Final pressure = ?
Solution:
To solve this problem, we use an adaption of the combined gas law where the volume gas is fixed. This simplification results into:

where P and T are temperatures, 1 and 2 are initial and final temperatures.
Input the parameters and solve;
P₂ = 0.7atm
Answer:
B. 45k
The human body is about 60 to 70% water.
(: