It is very important to go through all the details that have been provided in the question. These information's will come in very handy while getting to the solution for the answer. Now let us concentrate on the problem in hand.
Distance between Bristol and Rome that the plane covers = 1200 miles
Starting time of the plane from Bristol = 14:00 hrs
Landing time of the plane in Rome = 17:15 hrs
Then
Total time taken by the plane to travel from Bristol to Rome = 17:15 - 14:00 hours
= 3 .15 hours
So
The average speed of the plane = 1200/3.15 miles per hour
= 380.95 miles per hour
From the above deduction we can conclude that the average speed of the plane traveling from Bristol to Rome is 380.95 miles per hour.
Its C because u have to divide 425 by 50 to get the mpg. Then because the truck now has an 80 gallon tank u have to multiply 8.5 with 80
Answer:
The correct answer is option B. 17
Step-by-step explanation:
It is given that, ZX bisects ∠WZY. If the measure of ∠YXZ is (6m – 12)°
To find the value of m
From the figure we can see that, triangle WYZ is an isosceles triangle.
ZW = ZY
Then <YXZ = <WXZ = 90°
It is given ∠YXZ = (6m – 12)°
(6m – 12)° = 90°
6m = 90 + 12 = 102
m = 102/6 = 17
Therefore the value of m = 17
The correct answer is option B. 17
So for number there are 6 possible outcomes nad 5 is one of them so 1/6
He next one there are 2 outcomes and heads is 1 outcome so 1/2
For the next one you have to multiply them together so you get 1/12
And the events are independent because whatever you roll on the die won’t affect the coin(it actually does on a very small scale but I don’t think you go into that much detail for high school maths)
One side of the square measures 28 inches. Use 3.14 for π.