answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ugo [173]
2 years ago
11

Parallelogram FGHJ was dilated and translated to form

Mathematics
2 answers:
Veronika [31]2 years ago
8 0

Answer:

4 on edge

Step-by-step explanation:

Mrrafil [7]2 years ago
3 0

Answer:  The required scale factor of the dilation is 4.  

Step-by-step explanation:  Given that the parallelogram FGHJ was dilated and translated to form similar parallelogram F'G'H'J'.

We are to find the scale factor of the dilation.

From the graph, we note that

JH = 2 units   and   J'H' = 8 units.

We know that

\textup{Scale factor of dilation}=\dfrac{\textup{length of a side of the dilated figure}}{\textup{length of the correponding side of the original figure}}.

Therefore, the scale factor of the given dilation is

S=\dfrac{J'H'}{JH}\\\\\\\Rightarrow S=\dfrac{8}{2}\\\\\Rightarrow S=4.

Thus, the required scale factor of the dilation is 4.  

You might be interested in
The equations below represent the numbers y of tickets sold after x weeks for two different local music festivals
Anton [14]
Assuming you mean y=10x+150 and y=20x+115, you need to use a simultaneous equation, because you have two equations with two unknowns (x and y)

rearrange so
10x-y=-150
20x-y=-115

multiply the top by -1, so that if we add the two lines together, the y will cancel out
-10x+y=150
20x-y=-115

add the two lines together
10x=35
x=3.5

so the time is 3 and a half weeks

then we can sub in x to find y
20x-y=-115
20(3.5)-y=-115
70-y=-115
-y=-185
y=185

so 185 tickets were sold !
you can sub these values into your original equations to check your answer :)
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Expand the following expression by using the distributive method. 6(3b - 4c)
Kruka [31]
18b - 24c because you multiply the outside with everything inside

8 0
1 year ago
For each call, a certain phone company charges a connecting fee, and then a cost per minute after that. How much does each call'
Effectus [21]
The answer i got is B
4 0
1 year ago
Diego has $500 in his savings account. each month, he takes out $20 to pay for karate class.
lyudmila [28]

Answer:

25m?

Step-by-step explanation:

I mean I'm not sure what the question is asking for but after 25 months he won't have any money left lol hope that helped ♡

7 0
1 year ago
The formula for the circumference of a circle is C = 2r, where r is the radius and C is the circumference. The equation solved f
larisa [96]

Answer:

r=8

Step-by-step explanation:

Because 16 divided by 2 is 8

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • There are 200 students in the 7th grade class at Brookside Middle School. Of these students, 12% play volleyball and 15% play ba
    10·2 answers
  • "A 10-gram marble has a speed that is 5 times as fast as that of a 100-gram marble. Both marbles leave the table at the same tim
    6·1 answer
  • In how many ways can you receive four cards of the same face value and one card from the other 48 available cards?
    5·1 answer
  • A car and a truck left Washington, DC traveling in opposite directions. The car traveled 19 miles per hour faster than the truck
    11·2 answers
  • Bella has joined a new gym in town. The cost of membership is $25 per month. The after-hours policy at the gym allows her to wor
    9·1 answer
  • What is the unit price of 8 mugs for $38.32
    13·2 answers
  • The number of students in an elementary school t years after 2002 is given by s(t) = 100 ln(t + 5) students. The yearly cost to
    9·1 answer
  • Factor the following polynomial completely.<br> -x2 y2 + x4 + 4y 2 - 4x2
    15·1 answer
  • Suppose that the probability that a person books an airline ticket using an online travel website is 0.72. Consider a sample of
    8·1 answer
  • A store sells a certain tile for $2 per tile and a pint of paint for $3. A second store sells the same items for $1 per tile and
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!