Answer:
The actual Van't Hoff factor for AlCl3 is 3.20
Explanation:
Step 1: Data given
Molarity of AlCl3 = 0.050 M
osmotic pressure = 3.85 atm
Temperature = 20 °C
Step 2: Calculate the Van't Hoff factor
AlCl3(aq) → Al^3+(aq) + 3Cl^-(aq)
The theoretical value is 4 ( because 1 Al^3+ ion + 3 Cl- ions) BUT due to the interionic atractions the actual value will be less
Osmotic pressure depends on the molar concentration of the solute but not on its identity., and is calculated by:
π = i.M.R.T
⇒ with π = the osmotic pressure = 3.85 atm
⇒ with i = the van't Hoff factor
⇒ with M = the molar concentration of the solution = 0.050 M
⇒ with R = the gas constant = 0.08206 L*atm/K*mol
⇒ with T = the temperature = 20 °C = 293.15 Kelvin
i = π /(M*R*T
)
i = (3.85) / (0.050*0.08206*293.15)
i = 3.20
The actual Van't Hoff factor is 3.20
Answer:
The density of O₂ gas is 1.71 
Explanation:
Density is a quantity that allows you to measure the amount of mass in a given volume of a substance. So density is defined as the quotient between the mass of a body and the volume it occupies:

An ideal gas is characterized by three state variables: absolute pressure (P), volume (V), and absolute temperature (T). The relationship between them constitutes the ideal gas law, an equation that relates the three variables if the amount of substance, number of moles n, remains constant and where R is the molar constant of the gases:
P * V = n * R * T
So, you can get:

The relationship between number of moles and mass is:

Replacing:


So:

Knowing that 1 mol of O has 16 g, the molar mass of O₂ gas is 32
.
Then:

In this case you know:
- P=1.27 atm
- molar mass of O₂= 32
.
- R= 0.0821

- T= 16 °C= 289 °K (0°C= 273°K)
Replacing:

Solving:
density= 1.71 
<u><em>The density of O₂ gas is 1.71 </em></u>
<u><em></em></u>
Atoms are made of 3 types of subatomic particles ; protons, neutrons and electrons
protons and neutrons are located inside the nucleus and electrons are found in energy shells around the nucleus. Protons are positively charged, electrons are negatively charged and neutrons are neutral. elements in their ground state are neutral with equal amounts of protons and electrons.
Atomic number is the number of protons. atomic number is characteristic for the element.
atomic number of Be is 4 therefore Be has 4 protons
answer is B. 4
Carbon is what you breathe out and chloride is like somewhere in your immune system
Answer: NO2, NO, and O2.
<span>Free radicals are toxic substances produced by the body. In normal circumstances,the body can neutralize but<span>
when the level of these substances is to much,they accumulate
and can generate diseases,
such as osteoporosis and cancer.</span></span>