Answer:
B. –99 kJ.
Explanation:
We have the following information:
1. C(s) + O₂(g) → CO₂(g);
ΔH = -393 kJ
2. 2CO(g) + O₂ → 2CO₂(g);
ΔH = -588 kJ
Using Hess's Law, Our target equation has C(s) on the left hand side, so we re-write equation 1:
1. C(s) + O₂(g) → CO₂(g);
ΔH = -393 kJ
So, we reverse equation 2 and divide by 2, we have equation 3:
3. CO₂(g) → CO(g) + ½O₂;
ΔH = +294 kJ
That is, change the sign of ΔH and divide by 2. Then we add equations 1 and 3 and their ΔH values.
This gives:
C(s) +½O₂(g) → CO(g);
ΔH = +294 - 393 kJ
= -99 kJ
The standard enthalpy of formation of carbon monoxide is -99 kJ/mol.
Answer:
pH = 2.25
Explanation:
pH is a measurement in chemistry defined as the -log [H₃O⁺]. Molarity [], is defined as the ratio between moles of solute (HCl) and the liters of solution
To solve this question we must find the molarity of the H₃O⁺ knowing: [HCl] = [H₃O⁺]
[HCl]:
0.0084moles / 1.500L
= 0.0056M = [HCl] = [H₃O⁺]
pH = -log [H₃O⁺] = -log [0.0056M]
<h3>pH = 2.25</h3>
Elk Cloner: The program with a personality. It will get on all your disks. It will infiltrate your chips. Yes, it's Cloner! It will stick to you like glue. It will modify RAM to send in the Cloner.
HBr reacts with LiOH and forms LiBr and H₂O as the products. The balanced reaction is
LiOH(aq) + HBr(aq) → LiBr(aq) + H₂O(l)
Molarity (M) = moles of solute (mol) / volume of the solution (L)
Molarity of LiOH = 0.205 M
Volume of LiOH = 29.15 mL = 29.15 x 10⁻³ L
Hence,
moles of LiOH = molarity x volume of the solution
= 0.205 M x 29.15 x 10⁻³ L
= 5.97575 x 10⁻³ mol
The stoichiometric ratio between LiOH and HBr is 1 : 1.
Hence,
moles of HBr in 25.0 mL = moles of LiOH added
= 5.97575 x 10⁻³ mol
Hence, molarity of HBr = 5.97575 x 10⁻³ mol / 25.00 x 10⁻³ L
= 0.23903 M
≈ 0.239 M
Hence, the molarity of the HBr is 0.239 M.
This is a type of metathesis reaction, also referred to as double-displacement reactions. In this reaction, the solvent and electrolyte is water, and they are driven by the formation of the non-electrolytic product. Therefore, the driving force behind the neutralization reaction between HCl and NaOH is the formation of sodium chloride, NaCl.