Given:
Mass of methanol, m = 18754 kg
Density of methanol, ρ = 0.788 g/cm³
By definition, the volume of methanol in the collection tank is
Volume = mass/density

Answer: 2.38 x 10⁷ g/cm³
The density of human fat is
. The mass of the pure fat is 11.1 lbs.
First convert mass from lb to g as follows:
1 lb=453.592 g
Thus,

Density of a substance is defined as mass per unit volume, thus volume can be calculated as:

Putting the values,

Therefore, volume gained by person will be
.
<span>There
are a number of ways to express concentration of a solution. This includes
molarity. Molarity is expressed as the number of moles of solute per volume of
the solution. We calculate the mass of the solute by first determining the number of moles needed. And by using the molar mass, we can convert it to units of mass.
Moles </span>(nh4)3po4 = 0.250 L (0.150 M) = 0.0375 moles (nh4)3po4
Mass = 0.0375 mol (nh4)3po4 (149.0867 g / mol) = 5.59 g (nh4)3po4
Answer:
The atomic mass of phosphorus is 29.864 amu.
Explanation:
Given data:
Atomic mass of phosphorus = ?
Percent abundance of P-29 = 35.5%
percent abundance of P-30 = 42.6%
Percent abundance of P-31 = 21.9%
Solution:
Average atomic mass = (abundance of 1st isotope × its atomic mass) +(abundance of 2nd isotope × its atomic mass) + (abundance of 3rd isotope × its atomic mass / 100
Average atomic mass = (29×35.5)+(30×42.6) + (31×21.9) /100
Average atomic mass = 1029.5 + 1278 + 678.9/ 100
Average atomic mass = 2986.4 / 100
Average atomic mass = 29.864 amu.
The atomic mass of phosphorus is 29.864 amu.
The correct answer is the fourth option. The complete dissociation of a strong base is BOH + h20 -> B+ + OH- + H20 since this is the only base from the choices given. A base is a substance that accepts hydrogen ions.