Answer:
75 in coupons.
250 in dividends.
profit of 600 - 425 = 175 from her stock investment.
her total income is 250 + 75 + 175 = 500.
if all of this is taxed at 10%, then her tax will be 500 * .1 = 50.
The rate of change of the risk of down syndrome (in percentage of births per year) is
r(x) = 0.004641x² - 0.3012x + 4.9, 20≤ x ≤ 45
where
x = maternal age at delivery.
The function giving risk as a percentage of births when maternal age is x is the integral of r(x). That is,
f(x) = 0.001547x³ - 0.1506x² +4.9x + c
When x = 30, f = 0.14%. Therefore
0.001547(30³) - 0.1506(30²) + 4.9(30) + c = 0.14
41.769 - 135.54 + 147 + c = 0.14
c = -53.089
Answer:
f(x) = 0.001547x³ - 0.1506x² + 4.9x - 53.089, 20 ≤ x ≤ 45
The function is graphed as shown below.
(10 2/3)/(11/20)
(32/3)/(11/20)
(32/3)*(20/11)
640/33
19 13/33 since DVDs are integer units Mr. Washington can only have 19 DVD's side-by-side.
Answer:
$122.89
Step-by-step explanation:
The two number you have in this equation are 108.75 and 13% (or .13)
first you want to multiply 108.75 to .13
108.75 * .13 = 14.1375
Now, you add 14.1375 to 180.75 and round to the nearest hundredth
180.75+ 14.1375=122.8875
$122.89