Answer:
-72m
Step-by-step explanation:
6(-3m)4
-18m(4)
-72m
There are 8 equal parts. Each part is 1/8 of the whole 8/8
Answer:
The mass of the pipe is 
Step-by-step explanation:
step 1
Find the volume of the steel pipe
The volume is equal to the area of outside circle minus the area of inside circle, multiplied by the length of the pipe
so
![V=\pi [r2^{2}-r1^{2}]L](https://tex.z-dn.net/?f=V%3D%5Cpi%20%5Br2%5E%7B2%7D-r1%5E%7B2%7D%5DL)
we have
---> the radius is half the diameter
---> the radius is half the diameter


substitute
=59.66\ cm^{3}](https://tex.z-dn.net/?f=V%3D%283.14%29%5B1%5E%7B2%7D-0.9%5E%7B2%7D%5D%28100%29%3D59.66%5C%20cm%5E%7B3%7D)
step 2
Find the mass
The mass is equal to the density multiplied by the volume
so

Answer:
V = 23π/6
Step-by-step explanation:
V = 2π ∫ [a to b] (r * h) dx
y = −x² + 23x − 132
y = −(x² − 23x + 132)
y = −(x − 11) (x − 12)
Parabola intersects x-axis (line y = 0) at x = 11 and x = 12 ----> a = 11, b = 12
r = x
h = −x² + 23x − 132
V = 2π ∫ [11 to 12] x (−x² + 23x − 132) dx
V = 23π/6