<span>(8r^6s^3 – 9r^5s^4 + 3r^4s^5) – (2r^4s^5 – 5r^3s^6 – 4r^5s^4)
= </span><span>8r^6s^3 – 9r^5s^4 + 3r^4s^5 – 2r^4s^5 + 5r^3s^6 + 4r^5s^4
= </span>8r^6s^3 – 9r^5s^4 + 4r^5s^4 + 3r^4s^5 – 2r^4s^5 + 5r^3s^6
= 8r^6s^3 – 5r^5s^4 + r^4s^5 + 5r^3s^6
Hope it helps
It is a drop, but by only 0.1%. It isn't a significant drop. The average city has a population of about 20,000 people. 10.5 percent of 20,000 is 2,100. 10.4 percent of 20,000 is 2,080. So, it really isn't a significant drop.
Even if a city had a much larger population, it would still be a very small drop compared to the overall population.
X = 112
See attachment file below.
Hope it helped!
To find the circumference, you will use the formula for finding circumference of a circle.
I used the true value of pi for the calculations.
C = pi x d
pi x 27.13
C = 85.77mm
Answer:
c) 44000 miles
Step-by-step explanation:
The regression line has the following format:

In which b is the slope(how much each mile costs) and a is the fixed number of miles flown.
In this problem, we have that:
. So

A person who spent $ 2000 is predicted to have flown:
This is y when x = 2000.


So the correct answer is:
c) 44000 miles