Answer:
Vertical distance= 3.3803ft
Explanation:
First with the speed of the ball and the distance traveled horizontally we can determine the flight time to reach the plate:
Velocity= (90 mi/h) × (1 mile/5280ft) = 475200ft/h
Distance= Velocity × time⇒ time= 60.5ft / (475200ft/h) = 0.00012731h
time= 0.00012731h × (3600s/h)= 0.458316s
With this time we can determine the distance traveled vertically taking into account that its initial vertical velocity is zero and its acceleration is that of gravity, 9.81m/s²:
Vertical distance= (1/2) × 9.81 (m/s²) × (0.458316s)²=1.0303m
Vertical distance= 1.0303m × (1ft/0.3048m) = 3.3803ft
This is the vertical distance traveled by the ball from the time it is thrown by the pitcher until it reaches the plate, regardless of air resistance.
Answer:
a) One
Explanation:
In a uniform circular motion there must be a force acting to keep it in the circular track. This force can either be centripetal or a centrifugal force.
According to the Newton's first law of motion a particle continues to be in state of rest or in uniform motion until acted upon by an external force.
Here the term uniform motion need to be understood which refers to the uniform velocity of the particle in accordance to the vector laws.
Answer: The height (position) of the ball and the acceleration due gravity
Explanation:
In this case we are taking about gravitational potential energy, which is the energy a body or object possesses, due to its position in a gravitational field. In this sense, this energy depends on the relative height of an object with respect to some point of reference and associated with the gravitational force.
In the case of the Earth, in which the gravitational field is considered constant, the gravitational potential energy
will be:
Where:
is the mass of the ball
is the acceleration due gravity (assuming the ball is on the Earth surface)
is the height (position) of the ball respect to a given point
Note the value of the gravitational potential energy is directly proportional to the height.
Answer:
The Earth holds livings things and even the layer has more complex layers in it (Also it's not white) And of course there are no oceans.
The neutral table tennis ball will become
polarized, with positive charges toward the glass rod. The
correct answer between all the choices given is the last choice or letter D. I
am hoping that this answer has satisfied your query and it will be able to help
you, and if you would like, feel free to ask another question.