The transition metal with the smallest atomic mass is Scandium (Sc).
Hope this helps~
Answer:
C
green traveled les distance but still ended up in the same location as red
Answer:
The specific heat of the alloy 
Explanation:
Mass of an alloy
= 25 gm
Initial temperature
= 100°c = 373 K
Mass of water
= 90 gm
Initial temperature of water
= 25.32 °c = 298.32 K
Final temperature
= 27.18 °c = 300.18 K
From energy balance equation
Heat lost by alloy = Heat gain by water
[
-
] =
(
-
)
25 ×
× ( 373 - 300.18 ) = 90 × 4.2 (300.18 - 298.32)

This is the specific heat of the alloy.
<span>The instructor should be questioned to see if the filtrate is able to be recycled. This precipitate can contaminate the filtrate, rendering it useless for repeated experiments. If it is able to be recycled, a second pass through the filter might be required to remove the precipitate.</span>
Answer ;
-An element is a substance containing only one type of atom, for example; H2 or 02 (consisting of atoms that all have the same number of protons).
-Microscopic, single atom of that element
-Macroscopic, sample of that element large enough to weigh on a balance
- A substance that cannot be broken down chemically; e.g; sodium metal,
Explanation;
-An element is a substance whose atoms all have the same number of protons: another way of saying this is that all of a particular element's atoms have the same atomic number. Elements are chemically the simplest substances and hence cannot be broken down using chemical reactions.
-An element is uniquely determined by the number of protons in the nuclei of its atoms.