Answer:
Explanation:
The journal entries are shown below:
a. Cash A/c Dr $15,000
To Games revenue A/c $15,000
(Being cash collected)
b. Cash A/c Dr $3,000
Accounts receivable A/c Dr $5,000
To Sales revenue $8,000
(Being cash received for selling of equipment)
c. Cash A/c Dr $4,000
To Account receivable $4,000
(Being cash received for merchandise sold by the company)
d. Cash A/c Dr $2,500
To Unearned revenue A/c $2,500
(Being deposit received for the upcoming fall season)
Complete question:
The marginal utility of the last unit of apples consumed is 12 and the marginal utility of the last unit of bananas consumed is 8. What set of prices for apples and bananas, respectively, would be consistent with consumer equilibrium
a. $8 and $12
b. $6 and $4
c. $16 and $9
d. $4 and $6
Answer:
$6 and $4 set of prices for apples and bananas, respectively, would be consistent with consumer equilibrium.
Explanation:
Given,
The marginal utility of the last unit of apples consumed = 12
The marginal utility of the last unit of bananas consumed = 8
Now ,
To find :
The market level for apples and bananas, respectively, will be compatible with the consumer's equilibrium:
=
= $6
=
= $4
$6 and $4 set of prices for apples and bananas, respectively, would be consistent with consumer equilibrium.
Answer:
0.047424
Explanation:
Given that
Expected return of security M = 17%
Standard deviation of Security M = 32%
Expected return of security S = 13%
Standard deviation of security S = 19%
And, the correlation coefficient = 0.78
So, by considering the above information the co variance is
= Correlation coefficient × Standard deviation of Security M × Standard deviation of security S
= 0.78 × 0.32 × 0.19
= 0.047424
Answer:
A) 964,286
B) 14
C) 750,000
Explanation:
The portfolios expected return = (0.5 x $70,000) + (0.5 x $200,000) = $35,000 + $100,000 = $135,000
If the risk free investment yields 6% per year, and you require a risk premium of 8%, then the total interest rate that the portfolio yields must be 6% + 8% = 14%
you will be willing to pay: $135,000 / 14% = $964,286 for the portfolio
if the risk premium increase by 4%, then the price of the portfolio will decrease to: $135,000 / 18% = $750,000
Answer:
c. more than $78.02 billion in exports
Explanation:
The nation of Brazil had imports of $78.02 billion in 2018 and had a positive trade balance. This means that Brazil has exports of greater than $78.02 billion. That if a country's exports go beyond its imports, it is claimed that the country has a positive balance of trade. It indicates that Brazil has exports of greater than $78.02 billion.
Hence, the correct option is c.