Answer:
mass of U-235 = 15.9 g (3 sig. figures)
Explanation:
1 atom can produce -------------------------> 3.20 x 10^-11 J energy
x atoms can produce ----------------------> 1.30 x 10^12 J energy
x = 1.30 x 10^12 / 3.20 x 10^-11
x = 4.06 x 10^22 atoms
1 mol ----------------------> 6.023 x 10^23 atoms
y mol ----------------------> 4.06 x 10^22 atoms
y = 0.0675 moles
mass of U-235 = 0.0675 x 235 = 15.8625
mass of U-235 = 15.9 g (3 sig. figures)
Answer: formic acid (HCOOH) contains the greatest mass of oxygen
Explanation:Please see attachment for explanation
Answer:
Formula of oxide is 
Explanation:
The given compound consists of Fe and O.
So, mass of oxygen in sample = (mass of sample) - (mass of Fe in sample)
= (6.285 g ) - (4.396 g)
= 1.889 g
Molar mass of O = 16 g/mol and molar mass of Fe = 55.845 g/mol
So, ratio of number of moles of Fe and O (Fe : O)
= 
= 0.0787 : 0.118
= 
= 1 : 1.5
= 2 : 3
So, formula of oxide is 
The answer is: B-It showed that atoms can be divided into smaller parts.
It showed that all atoms contain electrons.
Tomson concluded that atoms are divisible and that the corpuscles are their building blocks (atoms are made up of smaller particles).
J. J. Thomson discovered the electron in 1897.
His "plum pudding" model (1904) suggested: the electrons are embedded in the positive charge.
With this model, he abandoned his earlier hypothesis (the atom was composed of immaterial vortices).