Hey there! Welcome to Brainly!
Let's see how many marbles we have in total.
12+11+17+5=45
We want to find the probability of selecting a marble that is not blue. Let's see how many marbles aren't blue.
12+11+5=28
We have this probability out of 48.
28/48
We simplify, giving us 7/12 or about 58.33%.
I hope this helps!
Answer:
The percentage increase without baggage fee=25%
The percentage increase with baggage fee=41.66%
Step-by-step explanation:
Given the cost of the airline ticket two weeks ago is $300 and The present airline ticket is $375
We know that when a quantity increases from x to y then The percentage increase is equal to 
Here the percentage increase =
=25%
Now the airline charges an extra $50 baggage fee which means teh present value of the airline ticket is $375+$50=$425
the percentage increase =
=41.66%
Answer:
Angle PQW is equal to 35 degrees
Step-by-step explanation:
Angle PQW = 36x - 1
Angle WQR = 134x
Angle PQR = 169 degrees
To find angle PQW, Set Angles PQR and WQR to PQW. The equation should look like this:
PQR - WQR = PQW
Substitute in the values
169 - 134x = 36x - 1
Now add 134x to both sides and add 1 to both sides.
170 = 170x
Now divide 170 from both sides
x = 1
Plug x into angle PQW
36(1) - 1 = 35
Around 22-23 create a function and input these to find the exact
Answer:
The p value for this case would be given by:
For this case since the p value is higher than the significance level given we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis and we can conclude that the true proportion is not significantly different from 0.32 or 32 %
Step-by-step explanation:
Information given
n=750 represent the random sample taken
estimated proportion of people who thought the economy is getting worse
is the value that we want to verify
represent the significance level
z would represent the statistic
represent the p value
Hypothesis to test
We want to check if the true proportion of interest is equal to 0.32 or not.:
Null hypothesis:
Alternative hypothesis:
The statistic would be given by:
(1)
Replacing we got:
The p value for this case would be given by:
For this case since the p value is higher than the significance level given we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis and we can conclude that the true proportion is not significantly different from 0.32 or 32 %