Answer:
$393.50+/-$19.72
= ( $373.78, $413.22)
Therefore, the 95% confidence interval (a,b) = ($373.78, $413.22)
Step-by-step explanation:
Confidence interval can be defined as a range of values so defined that there is a specified probability that the value of a parameter lies within it.
The confidence interval of a statistical data can be written as.
x+/-zr/√n
Given that;
Mean x = $393.50
Standard deviation r = $50.30
Number of samples n = 25
Confidence interval = 95%
z value(at 95% confidence) = 1.96
Substituting the values we have;
$393.50+/-1.96($50.30/√25)
$393.50+/-1.96($10.06)
$393.50+/-$19.7176
$393.50+/-$19.72
= ( $373.78, $413.22)
Therefore, the 95% confidence interval (a,b) = ($373.78, $413.22)
Answer:
We cant see the question
Step-by-step explanation:
You cant post images because we can't see them
<em>Greetings from Brasil...</em>
Here we will apply rule of 3...
This formula, A = πR², its for the whole circle, that is, 360° (2π)
We want the area of only a part, that is, a circular sector whose angle π/6
sector area
2π ----- πR²
π/6 ----- X
2πX = (π/6).πR²
2πX = π²R²/6
X = π²R²/12π
<h3>X = πR²/12</h3>
If Ronisha multiply the area by 1/12 she will get the area of sector with angle of π/6
At the end of tomorrow, inventory of 5+20 pallets will have been used to fill orders for 2+10 pallets. That leaves inventory on hand of
... 25 - 12 = 13 pallets
Since each holds 20 panels, that amounts to
... (13 pallets) × (20 panels/pallet) = 260 panels . . . . remaining
Answer:
Step-by-step explanation:
Average amount saved per year = 
=$
So on average Joanne has saved $3000 per year. She only needs $2000 more which will not even take a year to save.
How many months it will take to save $2000:

=
Months.
It will only take Joanne 8 moths to save $2000.
If she really wants to buy the home now she can always go for a home loan scheme for $2000. Any interest rate less than 50% per year is fine as she can save $3000 per year.