Answer:
Step-by-step explanation:
The cost of an adult ticket to the show is $5.5
The cost of a student ticket to the show is $4.25
A family is purchasing 2 adult tickets and 3 student tickets. This means that the total cost of 2 adult tickets would be
2 × 5.5 = $11
It also means that the total cost of 3 student tickets would be
3 × 4.25 = $12.75
The total cost of 2 adult tickets and 3 student tickets would be
11 + 12.75 = $23.75
If the family pays $25, the exact amount of change they should receive is
25 - 23.75 = $1.25
Answer:
Step-by-step explanation:
1.0825×(34.99+3) = $41.124175, and the government always rounds up.
$41.13
Answer: The answer is 30%.
Step-by-step explanation: Given that there is a group of 10 light users and 10 heavy users. We are to find the probability that exactly 3 of the 20 users are HIV positive.
We have the following four possible cases -
(i) All 3 are light users.
(ii) 1 is a light user and 2 are heavy users.
(iii) 2 are light users and 1 is a heavy user.
(iv) All 3 are heavy user.
Since there is a 45% chance of a light user to be HIV positive and 55% chance of a heavy user to be HIV positive, so the required probability is given by

Thus, the probability is 30.
Answer:
Noah
Step-by-step explanation:
75%*10=7.5
25%*30=7.5
The answers are both 7.5, which are equal