Answer:
$888.21
Step-by-step explanation:
We'll break this problem into two chunks.
First, find the number of dollars Henry gets after working for 37 hours. Since he gets paid $23.56 per hour, all you do is multiply how many hours he's worked (37) by the rate he gets paid (23.56) which gets you $871.72.
Second, adding 42 minutes onto the 37 hours. Since there are 60 minutes in one hour, all you have to do is divide 42 minutes by 60 minutes to get how much of 42 minutes is 1 hour, which is 0.7. Multiply 0.7 by 23.56 (the rate he gets paid per hour) and you have $16.49.
Adding the two sums gets you 888.21 dollars in total.
<span>To minimize the perimeter you should always have a square.
sqrt(289) = 17
The dimensions should be 17 X 17
To see , try starting at length 1, and gradually increase the length.
The height decreases at a faster rate than the length increases, up until you reach a square.
Or if you want to use algebra, Say the width is 17-x
Then the length is 289/(17-x)
Now, this is bigger than 17+x, as shown here:
289/(17-x) > 17+x
289 > 289 - x^2
which is true.
so the perimeter would be bigger than 2 * (17- x + 17 + x) = 2 * (2 * 17) = 4 * 17
Again, the dimensions should be a square. 17 X 17.</span>
Given that the angle measure 20 and the side opposite to that angle measures 10 cm, suppose this is the height of the triangle, the hypotenuse
Such that
sin theta=opposite/hypotenuse
opposite=a=10 cm
sin 20=10/h
multiplying both sides by h we get
hsin20=10
hence;
h=10/sin20
h=29.24 cm
h=29.2 cm