Standard deviations of the four activities of the critical path are 1,2,4,2.
Standard deviation of this critical path = Sum of square root of variance of this corresponding critical path
Standard deviation of critical path 



Now we need to find the probability that the project will completed in 38 weeks given that its expected completion time is 40 weeks.
That is, we need to find P(X<38) :


Probability 
Thus the probability that the project will be completed in 38 weeks is 0.34.
Answer:
80g
Step-by-step explanation:
Here's why:
SO you have 2:3 ratio which means the ratio for grams of butter/grams of flour has to be 2:3.
So we set up the following equation:
2/3 = 640/x (solve for x)
x= 960g
960g is what you should have to get to ratio, but the question is asking how much more you need from the initial given flour.
So you need (suppose x is the grams of flour you need)
x+880g = 960g (solve for x)
x=80g
8 C 3 = 8! / (3!(8 - 3)!) = 8! / (3! * 5!) = (8 * 7 * 6 * 5!) / (3! * 5!) = (8 * 7 * 6) / (6) = 56
<span>56 choices. </span>
Answer:
$6.76
Step-by-step explanation:
Multiply 8.45 by 0.8 and you will get 6.76
we know that
To find the company with the greatest total employee compensation package, adds each company's gross pay, paid insurance, and paid time off, then subtract the job expenses on the sum
So
Find the total employee compensation package for each company
Step 
Find the total employee compensation package for company A


Step 
Find the total employee compensation package for company B


Step 
Find the total employee compensation package for company C


Step 
Find the total employee compensation package for company D


therefore
the answer is
the company with the greatest total employee compensation package is the company C