answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gladu [14]
2 years ago
9

butter and flour are mixed in the ratio 2:3. paul has 640 grams of butter and 880 grams of flour. how much more flour does he ne

ed?
Mathematics
1 answer:
madam [21]2 years ago
3 0

Answer:

80g

Step-by-step explanation:

Here's why:

SO you have 2:3 ratio which means the ratio for grams of butter/grams of flour has to be 2:3.

So we set up the following equation:

2/3 = 640/x (solve for x)

x= 960g

960g is what you should have to get to ratio, but the question is asking how much more you need from the initial given flour.

So you need  (suppose x is the grams of flour you need)

x+880g = 960g (solve for x)

x=80g

You might be interested in
If a woman making $31,000 a year receives a cost-of-living increase of 2.4%, what will her new salary be?
kompoz [17]
Her new salary would be $31,744.
8 0
1 year ago
Landry earned $2,300 over the summer and decided to invest it in an account that earns 4% annual compound interest. If Landry do
solniwko [45]

Answer:

Landry will have $5039.58

Step-by-step explanation:

compound interest formula: amount = p(1 + \frac{r}{n})^{nt}

p= principal ($2,300)

r= interest rate as a decimal (4% = 0.04)

n= number of times the principal is compounded per year (annually = once per year so 1 time per year)

t= time in years (20 years)

new equation: amount = 2300(1+\frac{0.04}{1} )^{1*20}

That equation equals $2,739.58 which you add to the principal.

$2,739.58 + $2,300 = $5039.58

hope this helps :) the equations aren't showing up right :(

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to 10x2y + 25x2? 5x2(2y + 5) 5x2y(5 + 20y) 10xy(x + 15y) 10x2(y + 25)
olya-2409 [2.1K]
The answer would be A. 5x2(2y+5)
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Kate bought a bus pass that had an initial value of
gtnhenbr [62]

The cost of one bus ride is 2% of the initial value of pass.

Step-by-step explanation:

Initial value of pass = $90

Cost of one ride = $1.80

Cost percent of one ride = \frac{Cost\ of\ one\ ride}{Initial\ value\ of\ pas}*100\\

Cost\ percent\ of\ one\ ride=\frac{1.80}{90}*100\\\\Cost\ percent\ of\ one\ ride=\frac{180}{90}\\\\Cost\ percent\ of\ one\ ride=2\%

The cost of one bus ride is 2% of the initial value of pass.

Keywords: percentage, division

Learn more about division at:

  • brainly.com/question/2821386
  • brainly.com/question/2860697

#LearnwithBrainly

8 0
2 years ago
Dishwashers are on sale for 25% off the original price (d), which can be expressed with the function p(d) = 0.75d. Local taxes a
Ilia_Sergeevich [38]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

bc it has the most 5's in it

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can somone give me the answer to 2 x 0
    7·2 answers
  • A referendum failed by a vote of 36 No's and 24 Yes's. To make a pie chart of this result, what is the lesser measure in degrees
    13·1 answer
  • What are the steps for using a compass and straightedge to construct a square? Drag and drop the steps in order from start to fi
    15·2 answers
  • 1. ΔEFG ~ ΔLMN. Find LN.
    11·1 answer
  • what is 1608 divided by 268, my answer was 5 but apparently its 6 so please explain why and show work :)
    8·1 answer
  • This is super important for my grade guys can you please let me know the answer
    9·1 answer
  • A clinical trial was conducted to test the effectiveness of the drug zopiclone for treating insomnia in older subjects. Before t
    7·1 answer
  • A direct variation function contains the points (-9, -3) and (-12,4). Which equation represents the function?
    11·1 answer
  • An app developer projects that he will earn $230.00 for every 100 apps downloaded. Which of the following equations can be used
    6·1 answer
  • If cheese costs $5.65 per pound, what will be the total cost of 2.2 pounds of cheese?​ plz help meee
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!